ΒΟΛΕΪ

Προκριματικά Ευρωπαϊκού Βόλεϊ: Σπουδαία νίκη οι γυναίκες, 3-0 την Ισπανία

Οι παίκτες της Εθνικής Γυναικών πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί της Ισπανίας /8-5-2021 EUROKINISSI SPORTS

Η Εθνική γυναικών πήρε το ντέρμπι με την Ισπανία με 3-0 έχοντας σε μεγάλη μέρα τη Βασιλαντωνάκη και τη Χριστοδούλου και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. (VIDEO)

Η Εθνική γυναικών επικράτησε με 3-0 της Ισπανίας στο ντέρμπι του 1ου τουρνουά του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωβόλεϊ 2021 και με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς είναι το φαβορί για την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά και κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ (4-2, 9-5) διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το 13-8 όταν η Ισπανία άρχισε να πιέζει από το σερβίς για να μειώσει αρχικά σε 13-11 και να ισοφαρίσει 14-14. Η Λαμπρούση με επίθεση έκανε το 16-15 και πήγε στη γραμμή του σερβίς απ' όπου έφυγε όταν το σκορ έγινε 21-15. Ένα νέο σερί από κακές ελληνικές υποδοχές έφερε την Ισπανία στο -1 (23-22) και με κόντρα ισοφάρισης, όμως το μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και η επίθεση από την ίδια έκαναν το 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Ισπανία είχε το πάνω χέρι μέχρι και τον 20ο πόντο. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν με το σερβίς τους αναγκάζοντας τον Ναράνχο να πάρει πολύ νωρίς τάιμ άουτ (3-7). Αμέσως μετά προέκυψε μια αντίδραση (5-7) όμως η Ισπανία έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και στο 9-11 άρχισε να χτίζει πάλι μια διαφορά (9-13, 11-16). Η Ελλάδα πλησίασε σε 15-17, αλλά έχασε αρκετές κόντρα επιθέσεις για να πλησιάσει κι άλλο στο σκορ και να φτάσουμε στο 17-20. Η Βλαχάκη μείωσε, η Βασιλαντωνάκη πήγε στο σερβίς και η Ισπανία κατέρρευσε. Με την Χριστοδούλου να έχει τρεις πόντους (1 μπλοκ και δύο πλασέ, την Βλαχάκη άλλους δύο και ισάριθμα λάθη των αντιπάλων μας, η Ελλάδα με σερί 7-0 πήρε το σετ με 25-20.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα το τρίτο σετ ξεφεύγοντας με 9-6 και 11-8. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να επιστρέψουν, ισοφάρισαν σε 11-11, ωστόσο και πάλι η Χριστοδούλου έδωσε τη λύση, Με πλασέ και άσο άνοιξε τη διαφορά στο 18-15, ο νέος άσος της Στράντζαλη έφερε το 20-16 κι όλα πλέον είχαν κριθεί με τον επίλογο να γράφεται με την πάιπ της Στράντζαλη.

Διαιτητές: Ριστόβσκι, Βαρμπάνοφ