ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Άρης 3-1: Στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά ο Δικέφαλος

VOLLEY LEAGUE ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2020-2021 / ÐÏÑÖÕÑÁÓ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με πρωταγωνίστριες τις Μερτέκη, Κούμπουρα και Βεργίδου ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Άρη και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών.

Στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της η ομάδας του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος επικράτησε -1 σετ του Άρη και σφράγισε την πρόκριση.

Η ομάδα του Τάκη Φλώρου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο οι κίτρινες ήταν εξαιρετικές έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τα δύο βασικά επιθετικά του όπλα, τις Μερτέκη και Κούμπουρα, ενώ η Βεργίδου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι.

Το ματς: Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 2-4, αλλά εκεί εμφανίστηκαν τα πρώτα ζητήματα στην υποδοχή που επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 5-0 κι από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά κυμαίνονταν από έναν έως τρεις πόντους με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 17-13. Ο Αρης πλησίασε στον πόντο (17-16, 21-20) όμως το χαμένο σερβίς της Δρακουλίδου (22-20) ακολουθήσαν τρία νέα λάθη από τις κιτρινόμαυρες για να τελειώσει το σετ με 25-20

Στο δεύτερο σετ είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι με τον Άρη να μη χάνει ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να χάνει την επαφή με το σκορ από πολύ νωρίς... Το 5-6 έγινε 5-8, το 6-8, 6-10 και αφού ο ΠΑΟΚ έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις για να μειώσει, στο 8-12 τα σερβίς της Δρακουλίδου έφεραν το σκορ στο 8-17 με το 1-1 να έρχεται πολύ εύκολα.

Στο τρίτο σετ είχαμε διαφορετικό σενάριο με τον ΠΑΟΚ να ξεφευγει 8-4, με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει γρήγορα σε 9-9 και να φτάνει στο +2 (12-14) με επιθέσεις Ανθούλη, Έβανς αυξάνοντας την πίεση στις ασπρόμαυρες. Ο Δικέφαλος όμως ισοφάρισε 16-16 με άσο της Μερτέκη και το ματς κρίθηκε στο 18-19. Η Δρακουλίδου έχασε το σερβις (19-19), ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 5-0 με μπλοκ και επιθέσεις της Κούμπουρα για να φτάσει σε σετ μπολ και τελικά το σετ να κλείνει με άουτ επίθεση της Έβανς.

Αυτή η εξέλιξη οπως φάνηκε αποδείχθηκε καθοριστική για τη συνέχεια με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 6-4 σε 11-4 στις αρχές του δ' σετ, χωρίς ο Άρης να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (14-8, 17-8, 22-10) και το τελικό 25-11 να έρθει εύκολα.

ΠΑΟΚ - Άρης 3 - 1

Τα σετ: 25-20, 13-25, 25-20, 25-11

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Κούμπουρα 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 46% άριστες), Τσιόγκα 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 74% υπ. - 61% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 14 (14/37 επ., 48% υπ.-29% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (10/29 επ., 1 ασσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-44% άριστες) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.-79% άριστες), Τερζίου (λ), Πήττα, Τάνη.

Photo credits: Eurokinissi