ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Τενερίφη 2-3: Το πάλεψε παρά τις απουσίες και ελπίζει

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν ένα πόντο επί της Τενερίφης | 27 Ιανουαρίου 2022 INTIME SPORTS

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού παρατάχθηκε μισή στο πρώτο ματς με την Τενερίφη για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup, τα έδωσε όλα, γνώρισε την ήττα με 3-2 αλλά μπορεί να ελπίζει σε νίκη πρόκριση μέσα στην Ισπανία.

Στο κρισιμότερο παιχνίδι της φετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τις τρεις ξένες του και συγκεκριμένα χωρίς την Κρος, την Γκρόθες και την Σταπανένκο κόντρα στην Τενερίφη αλλά κοίταξε στα μάτια την ισπανική ομάδα, πήρε δύο σετ και παρά την ήττα με 3-2 μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στα ημιτελικά αν κερδίσει μέσα στην Ισπανία.

Μετά την ήττα της Πέμπτης (27/1) στο Μαρούσι οι πράσινες θέλουν μόνο νίκη στον επαναληπτικό που θα γίνει στις 2 Φεβρουαρίου. Μάλιστα σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε παίρνει απευθείας την πρόκριση για τα ημιτελικά ενώ σε περίπτωση νίκης με το ίδιο σκορ, 3-2 σετ, όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ.

Ο Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες του έπαιξε με πάθος και όσες αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Θα μπορούσε μάλιστα να φτάσει και στη νίκη καθώς αν και βρέθηκε να χάνει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, κέρδισε το ίδιο εύκολα το δεύτερο ενώ έφτασε και στην κατάκτηση του τρίτου σετ, σε μια δυνατή μονομαχία των δύο ομάδων, για να κάνει το 2-1.

Οι φιλοξενούμενες όμως πήραν τα δύο επόμενα σετ και τελικά τη νίκη με 3-2 και έχουν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.

Τα σετ 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15)