CHALLENGE CUP

Παναθηναϊκός - Σπαρτάκ Μιγιάβα 3-1: Εύκολα στους "32" του Challenge Cup οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της Σπαρτάκ Μιγιάβα στο ΟΑΚΑ και σφράγισε την πρόκρισή του στους "32" του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους "32" του Challenge Cup σημειώνοντας δεύτερη νίκη με 3-1 σετ επί της Σπαρτάκ Μιγιάβα στο ΟΑΚΑ όπου βρέθηκαν περίπου 2.000 οπαδοί του.

Με δύο νίκες 3-1 σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε την πρόκριση. Μάλιστα κλείδωσε την πρόκριση μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και στη συνέχεια ο Ανδρεόπουλος δοκίμασε αρκετούς παίκτες που είχε στον πάγκο του. Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα είναι η Οντολένα Βόντα.

Oι πράσινοι ήταν ανώτεροι στα δύο πρώτα σετ που τα ήθελαν για να πάρουν την πρόκριση. Μετά το 8-8 του 1ου σετ είχαν συνέχειαάνετο προβάδισμα και όταν έκαναν το 2-0 σετ το πανηγύρισαν. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 17 πόντους σε 23 επιθέσεις. Μάλιστα αγωνίστηκε μόνο στα δύο πρώτα σετ και λίγο στο 3ο σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, οι Σλοβάκοι βγήκαν στο φιλέ και παρότι οι πράσινοι ήταν μπροστά 22-20, κατάφεραν να κάνουν σερί 4-0 και να κάνουν την ανατροπή. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ, με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα 25-24, 26-25 και τελικά να πάρουν το σετ 28-26.

Ο αγώνας παραλίγο να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ όπου η Σπαρτάκ είχε προβάδισμα σε όλο το 4ο σετ και άνοιξε τη διαφορά στο 21-17 και 23-20. Η είσοδος του Πετρέα και ισχυροποίηση σε σερβίς και μπλοκ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει εντυπωσιακό σερί 5-0 και με 25-23 να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση του.

Παναθηναϊκός - Σπαρτάκ Μιγιάβα 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-17, 26-28, 25-23) σε 104'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Σπάρτακ Μιγιάβα προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).