ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2: Νέα ανατροπή από 0-2 για τους πράσινους με διαστημικό Ερνάντες

Ο Ερνάντες πανηγυρίζει απέναντι στον ΠΑΟΚ
Ο Ερνάντες πανηγυρίζει απέναντι στον ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS

Μία ακόμα μεγάλη αναμέτρηση είχαμε το απόγευμα της Δευτέρας στο ελληνικό βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Ερνάντες να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του επικράτησε 3-2 σετ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του League Cup.

Το ματς είχε δύο εικόνες. Στα πρώτα δύο σετ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα και το ίδιο έκανε μέχρι και την τελική ευθεία του τρίτου σετ όπου πήγε προηγούμενος με 20-23. Εκεί ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 6-1 κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να μειώσει σε 2-1 σετ.

Από εκεί και μετά οι πράσινοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Ο Ερνάντες πυροβολούσε σε επίθεση και σερβίς, όλοι οι υπόλοιποι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έτσι οι πράσινοι έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή με 3-2.

Έτσι προκρίνονται: Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί. Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1. Σε περίπτωση επικράτησης του ΠΑΟΚ με 3-2 τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).