VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3: Διπλό με ανατροπή και μία νίκη μακριά από τους τελικούς ο Δικέφαλος

VOLLEY LEAGUE PLAY OFF / 2022-2023 /  -  (  / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE PLAY OFF / 2022-2023 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-1 σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-2 σετ στο Μαρούσι και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Μεγάλο ματς παρακολουθήσαμε στο Μαρούσι με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 3-2 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό και να βρίσκεται πια μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη ανατροπή για να προηγηθεί εκείνος με 2-1 σετ, όμως εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Δικέφαλος που έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με κεκτημένη ταχύτητα. Οι παίκτες του Μιλενκόσκι πίεσαν από την αρχή με πίεση στο σερβίς και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους δέκα πόντους (5-15).

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, κατέβασε τη διαφορά, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και να κλείσει το πρώτο σετ με 25-12.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα, αλλά με αντίστροφο αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που κατάφερε να ξεφύγει από την αρχή του σετ στο σκορ και ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κυνηγούσε. Τελικά οι πράσινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να κάνουν εύκολα το 1-1 στα σετ με 25-16.

Στο τρίτο σετ είχαμε επιτέλους μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους 7-3 για να προηγηθεί με 20-16.

Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στον πόντο 24-23, όμως ο Ερνάντες με επίθεση έκλεισε το σετ κάνοντας το 25-23 και παράλληλα το 2-1 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει νωρίς με τέσσερις πόντους διαφορά (6-10), αλλά οι πράσινοι κατάφεραν άμεσα να μειώσουν στον πόντο (10-11).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και προσπέρασε στο σκορ με άσο του Μπάση για να προηγηθεί με 20-19. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μέρους 6-1 για να κλείσει το τέταρτο σετ με 25-21 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να τρέχουν πολλά μικρά επί μέρους σκορ. Στο τέλος, όμως, εκείνος που χαμογέλασε ήταν ο ΠΑΟΚ ο οποίος έκλεισε το σετ και το ματς με 15-13.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3

Τα σετ: 12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 11π. (8/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Πετρέας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (0/3επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (7/10επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/15επ., 52%υπ., 28%αρ.), Ερνάντεζ 24 (20/32επ., 4 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 16%αρ.), Κωστόπουλος, Μπάσης 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσφκι): Γιόρνα 12π. (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%υπ., 20%αρ.), Γουόλς 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 10 (5/7επ., 5 άσσοι), Ράπτης 8 (7/21επ., 1 άσσος, 38%υπ., 12%αρ.), Σκρεντάου 13 (9/11επ., 4 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 22 (21/30επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης λ. (69%υπ., 38%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2επ.).