VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2: Πράσινη ανατροπή και ντέρμπι για την 3η θέση

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν έναν πόντο επί του Ολυμπιακού
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν έναν πόντο επί του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό έδειξε χαρακτήρα, πήρε το τρίτο σετ σε 43' με 36-34, και εν συνεχεία έφτασε στη νίκη με 3-2 νικώντας για πρώτη φορά φέτος τους "ερυθρόλευκους" και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης. (VIDEO)

Σε μια αναμέτρηση που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, μείωσε αρχικά σε 1-2 σε ένα σετ θρίλερ που κράτησε 43' με τους πράσινους να κατακτούν με 36-34 και εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 2-2 παίρνοντας και το τέταρτο σετ με 25-23 και έφτασαν εύκολα στη κατάκτηση και του πέμπτου και πήραν τη νίκη με 3-2.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη των πράσινων επί των ερυθρόλευκων και κράτησε "ζωντανή" την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Καθώς οι πράσινοι με τη νίκη τους αυτή έχουν 33 βαθμούς όσους και ο ΠΑΟΚ.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-10. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και με τον Μιγιαϊλοβιτς έφεραν το σετ στα ίσα 14-14. Μάλιστα ο Ολυμπιακός μετά από εξαιρετική άμυνα του Ζήση και κερδισμένο μπλοκ άουτ ου Εγκλεσκλάνς προσπέρασαν 17-16. Ο Ολυμπιακός πήγε στο +2 με τον Εφραιμίδη, ενώ έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από άουτ σερβίς του Τσάσιτς.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 16-13 στο 2ο σετ με μπλοκ του Πελεκούδα και λάθος του Εγκλεσκαλνς, όμως ο Λετονός με επίθεση και ο Εφραμίδης με άσσο έφεραν το ματς στα ίσια 19-19. Ο Ολυμπιακός με Εφραιμίδη, Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 24-22, μείωσε ο Τσάτσιτς 24-23 και το σετ έκλεισε με πλασέ του Στιβαχτή 25-23 και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός πάλι με τον Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε 10-5, συντήρησε το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και με το πλασέ του Ρανγκέλ έκανε το 23-23 και το μπλοκ του Τσάτσιτς 24-23. Ακολούθησαν 8 προβαδίσματα του Παναθηναϊκού και 3 του Ολυμπιακού (30-31, 32-33, 33-34) αλλά σε όλα ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις. Μάλιστα στο 30-31 ο Παναθηναϊκός δικαιώθηκε σε βίντεο τσεκ μετά από επίθεση του Τσάτσιτς και αντί να τελειώσει ο αγώνας ισοφάρισε 31-31.Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (34-34) και ο Ανδρεόπουλος με δύο μπλοκ τελείωσε το σετ και κράτησε τον Παναθηναϊκό στον αγώνα μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 14-10 με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη αλλά η άνοδος του Ράπτη μείωσε για τον Παναθηναϊκό 13-14. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν και 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 22-22 και τελικά πήρε το σετ 25-23 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και πρώτο χρόνο Ρανγκέλ για το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο εντυπωσιακά στο 5ο σετ με προβάδισμα 5-0 απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε κουρασμένος και έκανε λάθη. Ο Ρανγκέλ, ο Τσάτσιτς και ο Ανδρεόπουλος σκόραραν κατά βούληση και έδωσαν μεγάλο προβάδισμα ακόμα και με 7-2 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-7).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Κατερλή. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.