VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός - Άρης 3-0: Επιστροφή στις νίκες με γεμάτη εμφάνιση για τις πράσινες

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και με γεμάτη εμφάνιση επικράτησε 3-0 σετ του Άρη και παρέμεινε στην κορυφή της Volley League των γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του επικρατώντας με σχετική άνεση του Άρη στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Κόντρα στην ομάδα που τις υποχρέωσε στη μοναδική έως τώρα ήττα τους στο πρωτάθλημα, οι πράσινες ήταν εξαιρετικές και μόνο στο β' σετ ο Άρης μπόρεσε να δικαιολογήσει την καλή του φετινή πορεία και τον χαρακτήρα του ντέρμπι στην αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ το σερβίς του Παναθηναϊκού δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Άρη που έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ. Στο 9-7 η Στεπανένκο πήρε την αλλαγή, η Παπαφωτίου πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ έγινε 16-7. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 16-11 με συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟ, αλλά οι πράσινες απάντησαν γρήγορα για το 21-11 και το εύκολο 1-0.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δεύτερου σετ με τον Άρη να λειτουργεί πολύ καλύτερα στην πρώτη μπάλα και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 15-15 που έγινε 18-15 (και πάλι με την Παπαφωτίου στο σερβίς). Ο Άρης μείωσε με κόντρα της Μερκάδο (19-18) και ισοφάρισε 21-21 (με πόντο από... άμυνα της Έβανς), για να φτάσει και πάλι ο ΠΑΟ στο +2 (23-21 με άουτ της Μερκάδο). Στο 23-22 ο Άρης είχε ευκαιρία για κόντρα ισοφάρισης, αλλά η Κιουτσιούκη έκανε λάθος πάσα και στο 24-23 η Χατζηευστρατιάδου τελείωσε το σετ.

Οι πράσινες ξέφυγαν με 8-4 στις αρχές του γ' σετ με τον Άρη να μειώνει σε 8-7 (άσος Έβανς), ωστόσο η απάντηση του ΠΑΟ ήρθε και πάλι από τη γραμμή του σερβίς.

Με την Χατζηευστρατιάδου αυτή τη φορά το 9-8 έγινε 15-8, για να κριθεί εκεί οριστικά το ματς καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να επανέλθει (το σκορ έφτασε στο 21-10).

Παναθηναϊκός - Άρης 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-23, 25-15) σε 75'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 14 (11/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (3/17 επ.), Γκρόθες 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 92% υπ. - 58% άριστες), Παπαφωτίου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (13/28 επ., 58% υπ. - 38% άριστες) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντίνου, Τσιτσιγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππα, Μερκάδο 14 (13/39 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/3 επ.), Σουάν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 9% άριστες), Έβανς 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 42% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 20% υπ. - 17% άριστες), Καμπούρη (λ, 10% υπ. - 10% άριστες), Τάνη, Μυλωνά 1 (1/2 επ.), Γαϊτανίδου.