ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 2-3: Δια χειρός Χατζηευστρατιάδου στον τελικό οι Σαντορινιές

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2020-2021 / ΠΑΟ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών προκρίθηκε ο ΑΟ Θήρας ο οποίος επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να γυρίζει το ματς στο τάι μπρέικ με τα σερβίς της.

Ένα τρομερό ματς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του βόλεϊ. Ο ΑΟ Θήρας ήταν εκείνος που επικράτησε 3-2 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη με τα δύο πρώτα σετ να κρίνονται στην παράταση. Στο πρώτο χαμογέλασε στο τέλος ο ΑΟ Θήρας και στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινες με κεκτημένη ταχύτητα πήραν και το τρίτο σετ, αλλά οι Σαντορινιές απάντησαν και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε τρελές διακυμάνσεις στο σκορ. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-7, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους 7-1 για να προηγηθεί με 11-8, αλλά εκεί μίλησε η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου. Η κεντρική του ΑΟ Θήρας πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 11-9 και έφυγε με τη λήξη του παιχνιδιού.

Το ματς: Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι θα ήταν ντέρμπι. Καθ'όλη την διάρκεια του πρώτου σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα περισσότερο από δύο πόντους. Το 16-14 του Παναθηναϊκού έγινε 17-16 για τη Θήρα, με τον Απόστολο Οικονόμου να βλέπει το πρόβλημα στην υποδοχή και πέρασε στο ματς την Εβίτα Λεωνίδου αντί της Μαρίας Τσιτσιγιάννη. Η αλλαγή του τεχνικού του τριφυλλιού απέδωσε και το σετ ήρθε στα ίσια 19-19 με επίθεση της Εύας Χαντάβα. Ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτος στο σετ μπολ (24-23), είχε τρεις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, όμως ο Α.Ο. Θήρας είχε τις λύσεις και ισοφάριζε. Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της Σαντορίνης και στη συνέχεια η Ρουμάνα Χουντέκοβα κάρφωσε άουτ για το 28-26 της Θήρας.

Εντυπωσιακό ήταν και το δέυτερο σετ. Με την Ρομάνα Χουντέκοβα να τελειώνει τις πάσες που τις δόθηκαν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-2. Με άσσο της Ραϊμαριέλι Σάντος ο Α.Ο. Θήρας πέρασε μπροστά με 8-6, με το τριφύλλι να ισοφαρίζει λίγο αργότερα μετά από άουτ επίθεση της Παναγιώτας Διώτη (10-10). Με την Κέντρα Ντάλκε να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους ο Α.Ο. Θήρας απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15) και με άσσο της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου διαμορφώθηκε το 20-15. Ο Παναθηναϊκός, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με κορυφαίες τις Εύα Χαντάβα, Ρέιτσελ Σάντσες έφερε το σετ στα ίσια (21-21) και πέρασε μπροστά με 22-21. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε αυτή το πρώτο σετ μπολ με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη (24-23), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που το κατέκτησε μετά από άσσο της Εύας Χαντάβα για το 27-25.

Μετά το αρχικό 3-2 υπέρ του Α.Ο. Θήρας, το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Ενώ το σκορ ήταν 5-4, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0 για το 11-4, με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει και κόκκινη κάρτα στον προπονητή του Α.Ο. Θήρας Κώστα Παπαδόπουλο για τις έντονες διαμαρτυρίες του για την προηγούμενη φάση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +9 (19-10) με το σετ να τελειώσει με 25-17 μετά από άουτ σερβίς της Κωνσταντίνας Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ, ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-3 μετά από μπλοκ της Ειρήνης Τσομπανίδου στη Ρέιτσελ Σάντσες. Η Κουβανή κεντρική του Παναθηναϊκού με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το προβάδιμα στον Παναθηναϊκό (10-9), όμως η Κέντρα Ντάλκε έφερε ξανά το σετ στα ίσια (10-10). Η ομάδα των Κυκλάδων πίεσε από το σερβίς και με μπλοκ της Χαυεζηευστρατιάδου στην Τσιτσιγιάννη ξέφυγε με +3 (17-14). Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε και η Ντάλκε με άσσο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-18).

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να έχει το προβάδισμα και μετά το 7-4, ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε εσπευμένα τάιμ άουτ. Τα σερβίς της Χαντάβα και ένα μπλοκ της Σάντσες στην Βλαχάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά στο ματς (8-7), με την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +3 (11-8). Στην επόμενη φάση η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ στην Χουντέκοβα έκανε το 11-9 και πήγε στο γραμμή του σερβίς και εκεί ξεκίνησε και η ανατροπή του Α.Ο.Θ.. Με τα σερβίς της Ελληνίδας κεντρικής η ομάδα της Σαντορίνης έτρεξε σερί 6-0 (είχε και δύο άσσους) και πήρε το σετ με 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 2-3

Τα σετ: 26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15

*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (10/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Νεΐκοβα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Τσιτσιγιάννη 16 (14/33 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 25 (19/52 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Σάντσες 20 (15/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, ) / Ξηντάρα (λ, 43% υπ. - 37% άριστες), Λεωνίδου, Μεταξά 1 (1/3 επ.).