ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικών: Νίκησε 3-2 την Πόρτο αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Cup

Φάση από την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Πόρτο για το CEV Cup | 24 Νοεμβρίου 2021
Φάση από την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Πόρτο για το CEV Cup | 24 Νοεμβρίου 2021 EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Πόρτο 3-2 σετ αλλά δεν πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup καθώς είχε ηττηθεί στην Πορτογαλία με 3-0.

Με νίκη αλλά όχι την πρόκριση ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες κέρδισαν στο κλειστό του Ρέντη την Πόρτο με 3-2 σετ, αλλά αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του CEV Cup αφού στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Πορτογαλία είχαν ηττηθεί με 3-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 αλλά το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 20-20. Σε εκείνο το σημείο η Πόρτο προηγήθηκε με 23-20 και λίγο αργότερα με 25-22 ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο οι Ερυθρόλευκες τα έπαιξαν όλα για όλα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση έφτασαν σχετικά εύκολα στο 25-19 και στο 2-1. Στο τέταρτο σετ η Πόρτο ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 6-2 και λίγο αργότερα με 13-9. Ο Ολυμπιακός απάντησε και ισοφάρισε σε 14-14, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Οι φιλοξενούμενες παρέμειναν ψύχραιμες και με 25-22 πήραν το σετ, ισοφάρισαν σε 2-2 και σφράγισαν την πρόκριση για τους «16» του CEV Cup.

Στο τάι μπρέικ οι Ερυθρόλευκες έδειξαν χαρακτήρα και παρά την απογοήτευση που ένιωθαν από τον αποκλεισμό, κατάφεραν να το πάρουν με 21-19 και να αποχαιρετήσουν με νίκη την Ευρώπη.