VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Μίλων 3-0: Εύκολα το πρώτο βήμα οι ερυθρόλευκοι

VOLLEY LEAGUE 2022-2023 /  -  (  / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE 2022-2023 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να προκριθεί στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Με κορυφαίους τους Χιντάλγκο και Παγιένκ και όπλο το πιεστικό σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Το Σάββατο (25/3, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4).

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα με όπλο το σερβίς. Μπροστάρης ήταν ο Χιντάλγκο που με δύο άσσους άνοιξε γρήγορα το σκορ στο 9-4. Ακολούθησαν οι δύο άσσοι του Παγιένκ που ανέβασε το σκορ στο 13-5. Ο Μίλωνας δεν άντεξε την πίεση, ακολούθησε η σειρά του Παγιένκ από τα 9 μέτρα και με σερί 4-0 έγινε το 25-13.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 5-0 χάρις το πολύ καλό σερβίς του Νανόπουλου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-8, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Χιντάλγκο μείωσε σε 6-8. Ο Παγιένκ με άσσο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 10-9. Ακολουθησαν μονομαχίες στο φιλέ μέχρι το 17-17. Με επιθέσεις των Παγιένκ, Ζουπάνι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-17. Με υπεροχή στο φιλέ ο Ολυμπιακός κράτησε αυτό το μικρό προβάδισμα του +2 μέχρι το 24-22 που έγινε με τον Παγιένκ. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 24-23 και ο Παγιένκ με νέα επίθεση έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα ο οποίος και πάλι ξεκίνησε με προβάδισμα 2-5. Πάλι με τον Χιντάλγκο αλλά και τους Κουμεντάκη, Στερν ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο κάνοντας σερί 5-0 προσπερνώντας 8-5. Ο Μίλωνας δεν είχε απαντήσεις και ο Ολυμπιακός με τον Στερν και τον Χιντάλγκο στο σερβίς εκτόξευσε το σκορ στο 18-12. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Μίλωνας δεν είχε απαντήσεις και με τους Στερν, Παγιένκ, Χιντάλγκο έκλεισε το σκορ στο 25-20.

Ολυμπιακός - Μίλων 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-23, 25-20)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 13 άσσοι, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 10π., (5/10επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Στερν 14 (12/22επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/16επ., 1 άσσοι, 67%υπ., 60%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/επ.), Λινάρδος 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χιντάλγκο 19 (13/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 55%υπ., 36%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι 1 (1/2επ.), Κολτσιάκης (λ), Κομητούδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7π. (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 8 (5/7επ. 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 9 (8/12επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 9 (6/15επ., 3 άσσοι, 42%υπ., 33%αρ.), Μολίνα 5 (4/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χερ / Χανδρινός (λ. - 68%υπ., 63%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου 1 (1/3επ.), Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης 2 (1/3επ., 40%υπ., 40%αρ.).

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

1ος αγώνας - Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023

• Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 18:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

2ος αγώνας - Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

• Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

3ος αγώνας - Τετάρτη 5 Απριλίου 2023

4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

• Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.