ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Κομάρνο 3-0: Με σερβίς και επίθεση πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό του Champions League

Ο Νίκολα Μίγιαΐλοβιτς με την φανέλα του Ολυμπιακού
Ο Νίκολα Μίγιαΐλοβιτς με την φανέλα του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του απέναντι στην Κομάρνο και με σύμμαχό του το 3-1 του πρώτου αγώνα στη Σλοβακία, κέρδισε στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Με το αποτέλεσμα από το πρώτο μεταξύ τους ματς στη Σλοβακία να του δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκ νέου της Κομάρνο με -- σετ στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League. Οι ερυθρόλευκοι, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους χρειάζονταν μόλις δύο σετ για να πάρουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Στο κλειστό βρέθηκε και μερίδα οπαδών των Σλοβάκων ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας υπέρ των ερυθρολεύκων ήταν εμφανής.

Στο πρώτο σετ, οι ερυθρόλευκοι του Δημήτρη Καζάζη δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και με μικρά ξεσπάσματα αλλά και καλό σερβίς, το κατέκτησαν με 25-21. Παρά το γεγονός ότι οι Σλοβάκοι έμειναν κοντά, ο Ολυμπιακός πήρε κρίσιμους πόντους στην επίθεση, κυρίως με τους δύο ακραίους του μαζί και το ένα από τα δύο σετ που χρειαζόταν.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός απλούστευσε τα πράγματα, πήρε από την αρχή προβάδισμα έξι πόντων (12-6) και με όπλο του το καλό σερβίς αλλά και την άμυνά του και την αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις, πήρε το σετ μαζί και την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο.

Ο Δημήτρης Καζάζης έχοντας πάρει αυτό που ήθελε από το ματς έκανε αλλαγές στο τρίτο σετ και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους αναπληρωματικούς του παίκτες. Η απόδοση της ομάδας δεν έπεσε και παρά το γεγονός ότι οι Σλοβάκοι πίεσαν και είχαν ένα μικρό προβάδισμα, ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του, έστω και δύσκολα και πήρε το ματς.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-19, 31-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Κομάρνο προήλθαν από 1 άσσο, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 12 (11/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/9 επ.), Δαλακούρας 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Εφραιμίδης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες).

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς, Μλίναρτσικ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Φόρο 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Όγκουρτσακ 11 (11/27 επ., 68% υπ. - 58% άριστες), Κουμπς 7 (7/17 επ., 25% υπ. - 12% άριστες) / Τούριτς (λ, 59% υπ. - 52% άριστες), Πάτι (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ρακ 1 (1/2 επ.), Γιαλοβέκι, Σζαζβάι 2 (2/6 επ.).