VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Φοίνικας 2-3: Η επίθεση των Συριανών έδωσε τη λύση και το διπλό στον Ρέντη

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός αναβίωσε τον "εφιάλτη" ξανά έναν μήνα μετά το Σούπερ Καπ, με τον Φοίνικα να επικρατεί στο Μελίνα Μερκούρη με 3-2 σετ επί των ερυθρόλευκων.

Το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Φοίνικα Σύρου, έναν μήνα μετά το Σούπερ Καπ στη Ρόδο, βρήκε νικητή ξανά τον δεύτερο για τη 10η αγωνιστική του Volley League.

Ο Φοίνικας επιβλήθηκε 3-2 σετ, κατάφερε να σταθεί όρθιος στην έδρα του Ολυμπιακού και πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του επί των ερυθρολεύκων μετά και το 3-0 τον Δεκέμβριο, όπου κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ ο Φοίνικας ανέβηκε στους 18 βαθμούς στην προσπάθεια του να μείνει κοντά στην πρώτη τριάδα.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-13 και 16-15 ο Φοίνικας άντεξε την πίεση και με δύο επιθέσεις από Μιχάλοβιτς και Τζούριτς (τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα) πήρε τη νίκη με 20-18 στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά αλλά ήταν καλύτερος στην υποδοχή και στο μπλοκ άμυνα.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) σε 126΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλςης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.