VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Άρης 3-0: Νίκη - μήνυμα από τις ερυθρόλευκες για τη Volley League γυναικών

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση υποχρέωσε τον αήττητο μέχρι σήμερα (27/11) Άρη στην πρώτη του ήττα στη Volley League γυναικών αφού επικράτησε εύκολα 3-0 σετ.

Μεγάλη νίκη με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί του μέχρι σήμερα αήττητου Άρη. Οι «ερυθρόλευκες» στο ντεμπούτο του Ιταλού τεχνικού Κάρλο Παρίζι στο ελληνικό πρωτάθλημα, πραγματοποίησαν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση και υποχρέωσαν την ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη στη πρώτη της ήττα.

Ο Ολυμπιακός με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 27 στο πρωτάθλημα, προσπέρασε τον σημερινό αντίπαλό του στη βαθμολογία και περιμένει στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στην έδρα της Α.Ε.Κ. για να μείνει μόνος στη κορυφή.

Στο πρώτο σετ ο Άρης μπήκε φουριόζος στο ματς καταφέρνοντας να προηγηθεί με 0-4 και 1-6, αλλά ο Ολυμπιακός σιγά, σιγά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (4-7, 8-11) και πλησίασε στον πόντο (13-14) και το 15-17 έγινε 20-17 με τα σερβίς της Σάλας. Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21, όμως εκεί και πάλι ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 24-21. Ο Άρης έσβησε τα δύο πρώτα σετ μπολ, ομως δεν είχε απάντηση για το πλασέ της Χίπε που διαμόρφωσε το 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν διαφορετικό με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 3-2 σε 6-2 και το 8-3 σε 11-3 με τον Άρη να μην μπορεί να αλλάξει κάτι και το 2-0 να έρχεται εύκολα.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 6-2, με τον Τσαϊρέλη να αποσύρει την Έβανς και τον Άρη να βρίσκει λύσεις από το σερβίς μειώνοντας σε 8-7 και παρόλο που ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με 10-7 μπόρεσε να ισοφαρίσει 14-14 με μπλοκ της Δρακουλίδου στη Γενιτσαριδη και να προσπεράσεο με κόντρα της Μερκάδο.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά το τάιμ του Παρίζι και προηγήθηκε 17-15 για να έχουμε το 20-20 με άουτ της Χίπε. Ο Άρης έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί (άουτ Έβανς για το 21-10) και η Γενιτσαρίδη μετά την κακή υποδοχή ξέφυγε με 22-20.

Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς η Μερκάδο με άσσο ισοφάρισε 22-22, αλλά η Σουάν έχασε νέα κόντρα για το προβάδισμα (23-22 μπλοκ Εμμανουηλίδου). Η Μερκάδο ισοφάρισε, η Έβανς έχασε το σερβίς (24-23) και το άουτ της Μερκάδο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-14, 25-23 σε 76'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 59% υπ. - 47% άριστες).

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππα, Μερκάρδο 22 (19/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 0% άριστες), Έβανς 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. - 13% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Μπαλογιάννη.