ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μονπελιέ - Ολυμπιακός 3-0: Ήττα για τους ερυθρόλευκους και δυσκόλεψε η πρόκριση

Η Μονπελιέ επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων και οι ερυθρόλευκοι καλούνται να ανατρέψουν τα δεδομένα στον επαναληπτικό.

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μονπελιέ στην Γαλλία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του CEV Cup.

O Oλυμπιακός αγωνίστηκε για άλλη μία φορά χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς και Τζιάβρα, ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-20, 25-22, 25-14) από τη δυνατή γαλλική ομάδα και βρέθηκε σε δύσκολη θέση όσον αφορά στη «μάχη» της πρόκρισης στους «16» του θεσμού.

Οι Πειραιώτες, επηρεασμένοι από τα συνεχή ματς και την έλλειψη του βασικού τους ακραίου, δεν τα κατάφεραν κόντρα στους ισχυρούς Γάλλους και έτσι, γνώρισαν την ήττα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολύ δύσκολο έργο, αφού στη ρεβάνς με την Μονπελιέ, την προσεχή Τρίτη (7/12, 20:00) στο κλειστό του Ρέντη, χρειάζονται «καθαρή» νίκη και στη συνέχεια, την κατάκτηση του «χρυσού» σετ, για να ανατρέψουν την κατάσταση και να συνεχίσουν το ταξίδι τους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και ήταν πίσω στο σκορ από την Μονπελιέ από το ξεκίνημα (8-6, 16-14) του πρώτου σετ έως το φινάλε (25-20). Στο πρώτο σετ απέναντι στη γαλλική ομάδα, ο Θρύλος πήρε πέντε πόντους από τον Έγκλεσκαλνς και τέσσερις από τον Παγένκ, όμως γενικότερα, έμεινε... χαμηλά στην επίθεση με μόλις 30% αποτελεσματικότητα (12/40 επ.) και μόλις έναν άσσο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα, προηγήθηκαν με 8-7 των Γάλλων, ωστόσο υπέπεσαν σε κάποια λάθη και βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους (16-11, 21-17).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι, έχασαν και το δεύτερο σετ από τους γηπεδούχους με 25-22 (2-0). Σε ένα σετ, στο οποίο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν είχε καλή υποδοχή (40%, 25% άριστες) και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μονπελιέ. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 8-3 και 16-9 και έτσι, με 25-14, ηττήθηκε (3-0) από την Μονπελιέ στην Γαλλία...

Μονπελιέ - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ 25-20, 25-22, 25-14 σε 77΄.

*Οι πόντοι της Μονπελιέ προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Μονπελιέ (Ολιβιέ Λεκά): Γκονζάλες Π. 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντεμιανένκο 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καρντίν 8 (5/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινέ 12 (9/14 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. - 38% άριστες), Παλάσιος 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ, 15% υπ. - 15% άριστες), Λε Γκοφ 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ) / Γκονζάλες Α. (λ, 57% υπ. - 19% άριστες), Κράτσκοβιτς, Λεκά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (6/9 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 4 (4/7 επ.), Δαλακούρας 3 (3/15 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (11/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέριτς 6 (4/21 επ., 2 μπλοκ, 7% υπ. - 0% άριστες) / Ζήσης (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Εφραιμίδης 2 (2/9 επ., 36% υπ. - 18% άριστες)