VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Μίλων - ΠΑΟΚ 0-3: Έκανε το πρώτο βήμα ο Δικέφαλος

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους κόντρα στον Μίλωνα
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους κόντρα στον Μίλωνα INTIME

Ο ΠΑΟΚ δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup.

Με το δίδυμο των Ούντρις και Κουκλίνσκι να κάνει ξανά τη διαφορά ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ ο Δικέφαλος δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, ήταν σαφέστατα ανώτερος και έφτασε εύκολα στην καθαρή νίκη.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη ήταν ουσιαστικοί, είχαν ξανά για όπλο του το μπλοκ και πλέον χρειάζονται μόλις δύο σετ στη ρεβάνς για να προκριθούν στον τελικό.

Στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Χανδινός ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μίλωνα με 11 πόντους.

Το ματς: Στο πρώτο σετ ο Μίλων ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τα μισά του σετ. Μάλιστα με το μπλοκ του Ματσιέι κατάφερε να προηγηθεί και 11-8 στο 1ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Ούντρις έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 15-13. Ο Μίλωνας σε δύο θέσεις έκανε το εύκολο λάθος στην υποδοχή και ο Κουμεντάκης με τον Ούντρις έδωσαν προβάδισμα 21-16 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε 25-21 με το μπλοκ του Πετρέα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο αγώνας πήγε πόντο πόντο. Και πάλι ο Μίλωνας προηγήθηκε 11-9 με τον Χανδρινό. Διατήρησε το 17-15 με δύο λάθη του δικεφάλου αλλά ο Κουμεντάκης με προσωπικό σερί έκανε το 3-0 και προσπέρασε 20-18. Ο Χανδρινός μείωσε 19-20 και με το λάθος του Κουκλίνσκι ο Μίλων ισοφάρισε 21-21. Ο Μίλων κατάφερε να προηγηθεί 24-23 με τον άσσο του Μπράιαν και έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ, όμως, ο Μπράιαν έχασε το σερβίς (24-24). Το σετ τελείωσε 26-24 για τον ΠΑΟΚ με τα μπλοκ του Τακουρίδη και του Γουόλς πάνω στον Σπυριούνη.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, κατάφερε να πάρει από την αρχή προβάδισμα με υπεροχή στο μπλοκ και στην κόντρα επίθεση και να ξεφύγει 15-10 μετά από σερί 3-0. Ο Κουμεντάκης με το σερβίς έκανε σερί 7-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 24-14 βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη του ΠΑΟΚ.

Μίλων - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 21-25, 24-26, 15-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 15-25) σε 80'

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σ. 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 56% άριστες), Μπράιαν 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/3 επ.), Σπυριούνης 1 (1/11 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Καϊσλασάλο 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Ματσιέλ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Βελούδης (λ), Μούχλιας, Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Γουάλς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/13 επ., 47% υπ. - 32% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 62% άριστες), Ούντρις 12 (11/24 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Αντωνίου (λ), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου, Γάτσης, Μπούτσος 1 (1 μπλοκ).