VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Φοίνικας - Παναθηναϊκός 3-2: Προβάδισμα για τη δεύτερη θέση οι Συριανοί

Οι παίκτες του Φοίνικα Σύρου σε φάση από τον εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό για τη Volley League
Οι παίκτες του Φοίνικα Σύρου EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-2 σετ στη Σύρο, αλλά ο Φοίνικας έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε 3-2 σετ και απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στη Volley League των ανδρών. Εικόνες ντροπής στο τέλος.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 1-2 σετ, αλλά οι Συριανοί έκαναν την ανατροπή, επιβλήθηκαν 3-2 σετ και απέκτησαν προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στη Volley League των ανδρών.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν διαρκώς πρόσωπα. Τελικά, εκείνοι που κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη ήταν οι παίκτες του Γιούρισιτς οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τάι μπρέικ.

Το φινάλε του ματς ήταν επεισοδιακό αφού οι παίκτες των δύο ομάδων ξέφυγαν και χρειάστηκε η παρέμβαση των πιο ψύχραιμων για να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Το ματς: Στο πρώτο σετ του αγώνα Φοίνικας και Παναθηναϊκός μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 11-11. Ο Στερν έφερε τους γηπεδούχους στο + 3 (15-12) με τον Πελεκούδα να μειώνει 15-13. Στη συνέχεια στη θέση του σερβίς πέρασε ο Παπαγγελόπουλος, οι “πειρατές” έτρεξαν σερί 7-0 φτάνοντας στο 22-13 κατακτώντας το σετ 25-17 με επίθεση του Κωστόπουλου.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός απο την αρχή πήρε ένα μικρό προβάδισμα με το οποίο έφτασε μέχρι το 11-9. Ο Φοίνικας ισορρόπησε προσωρινά το παιχνίδι ισοφαρίζοντας 11-11, με τον Ράπτη να δίνει ξανά “αέρα” δύο πόντων στην ομάδα του 17-15. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 18-17 όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πλησίασαν, καθώς ο Παναθηναϊκός με μπλοκ και κόντρα επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (23-17) κατακτώντας το σετ 25-21 με τον Πελεκούδα.

Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Ανδρεόπουλος και Ραγκέλ έφεραν το τριφύλλι στο 15-12, ενώ στην εξέλιξη λάθος του Μαρούλη διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας φανερά εκτός ρυθμού υπέπεσε σε αρκετά λάθη με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το σετ 25-21 με σερβίς στο φιλέ από τον Ράντκε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο τέταρτο σετ μπαίνοντας σε “θέση οδηγού” 12-9 με επίθεση του Μπράουν και άουτ του Ράπτη. Ο Παπαγγελόπουλος και πάλι από τη θέση του σερβίς “πλήγωσε” τον Παναθηναϊκό δίνοντας με άσσο προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ 25-18.

Στο τάι μπρεικ o Φοίνικας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 7-2. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 11-10. Οι Συριανοί έβγαλαν πείσμα και έφτασαν σε ματς μπολ σε δύο περιπτώσεις 14-13 και 15-14 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η φαρμακερή καθώς ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ στον Ράπτη διαμόρφωσε το 17-15.

Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/4 επ., 4 άσσοι), Ράντκε 3 (3/6 επ.), Στερν 15 (15/38 επ., 40% υπ. - 10% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 41% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Μαρούλης, Κωστόπουλος 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 10% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (9/14 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/23 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 27% άριστες), Ράπτης 20 (17/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πανταλέων.