VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Φοίνικας - Ολυμπιακός 3-2: Πήραν το ντέρμπι οι γηπεδούχοι

Οι παίκτες του Φοίνικα Σύρου πανηγυρίζουν ένα πόντο στο ματς με τον Ολυμπιακό
Οι παίκτες του Φοίνικα Σύρου πανηγυρίζουν ένα πόντο στο ματς με τον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στο παιχνίδι με το οποίο είχαμε την έναρξη ξανά της Volley League ανδρών μετά από 70 μέρες.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό η οποία διεξήχθη την Παρασκευή (15/1) το βράδυ και σήμανε την έναρξη ξανά της Volley League ανδρών μετά από 70 ημέρες λόγω της πανδημίας του covid-19.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν στην έδρα τους με 3-2 σετ (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11) του Ολυμπιακού σε ένα πανέμορφο παιχνίδι σε εξέλιξη το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη και χρυσή αλλαγή τον Θεοδόση Ηλία ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ έφτασε στη νίκη σε έναν αγώνα διαφήμιση για το πρωτάθλημα καθώς για δυόμιση ώρες πρόσφεραν ωραίο θέαμα παρότι δεν είχαν τη δυνατότητα λόγω των υγειονομικών μέτρων να δώσουν φιλικά προετοιμασίας. Ο Φοίνικας διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ολυμπιακό γνώρισε την πρώτη ήττα.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και εν τέλει και για το αποτέλεσμα ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε να χάνει με 15-9 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 22-22. Πήρε προβάδισμα 24-22 με επιθέσεις Μπράουν, Στερν, ο Μιχαήλοβιτς μείωσε 24-23 αλλά ο Πρωτοψάλτης μετά από περιπετειώδη φάση διαρκείας τελείωσε με πάιπ για το 25-23.

Ο Φοίνικας με ξέσπασμα και σερί του Πρωτοψάλτη στο σερβίς πήρε και το 2ο σετ με 25-20, ενώ ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Χαραλαμπίδη και βελτιωμένη υποδοχή κατάφερε να πάρει το 3ο και το 4ο σετ και όλα να κριθούν στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων και με πρωταγωνιστή τον Ράιτς αλλά και καλό μπλοκ επικράτησε με 15-11 κατακτώντας τη νίκη και δύο πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.