ΒΟΛΕΪ

Φιλική ρεβάνς της Εθνικής βόλεϊ ανδρών κόντρα στην Τυνησία με 3-1 σετ

Η Εθνική Ελλάδας κόντρα στην Πολωνία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Κρακοβία
Η Εθνική Ελλάδας κόντρα στην Πολωνία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα GLOMEX/ΕΡΤ

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών επικράτησε 3-1 σετ της Τυνησίας στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Γλυφάδας. Πρώτος σκόρερ ο Μούχλιας με 20 πόντους.

Εμφανώς βελτιωμένη, συγκριτικά με τον αγώνα της Πέμπτης, η εθνική ομάδα επικράτησε με 3-1 της Τυνησίας στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Γλυφάδας.

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να είναι στην αποστολή (όπως κι ο Γιώργος Τζιουμάκας ο οποίος όμως προφυλάχθηκε) και στο βασικό σχήμα (μαζί με τον Δημοσθένη Λινάρδο ήταν τα δύο νέα πρόσωπα), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολύ καλύτερο ρυθμό και λειτουργία σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10 που έγινε 15-11 με τα καλά σερβίς του Κουμεντάκη, ωστόσο το 18-14 έγινε 18-18 με ένα χαμένο σερβίς και τρία λάθη στην επίθεση. Οι Τυνήσιοι μετέτρεψαν το 21-20 σε 21-23 με επιθέσεις του Μπονγκουί, για να απαντήσει η Ελλάδα ισοφαρίζοντας 23-23 (ατομικό μπλοκ Πρωτοψάλτη σε Μπονγκουί) και να φτάσουμε στο 27-27 όπου μπλοκ του Λινάρδου και κόντρα επίθεση του Μούχλια διαμόρφωσαν το τελικό 29-27.

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα ήταν ακόμη καλύτερη έχοντας το εκπληκτικό 77% στην επίθεση (10/13). Η ελληνική ομάδα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (8-5, 12-8, 15-10) και έφτασε πολύ εύκολα στο 2-0.

Η αντίδραση των Τυνήσιων ήρθε στο τρίτο σετ όπου περιόρισαν τα λάθη τους και πιέζοντας στο σερβίς κατάφεραν να ξεφύγουν με 6-12 (από 6-8) για να φτάσουμε στο 9-15 που έγινε 13-15 με άσο του Ανδρεόπουλου και πετυχημένες κόντρες του Μούχλια, ενώ με άσσο του Λινάδρου μειώσαμε στον πόντο (15-16). Δεν μπορέσαμε όμως να ισοφαρίσουμε και οι Τυνήσιοι συνεχίζοντας την πίεση στο σερβίς (που τους έφερε και πολλούς πόντους από το μπλοκ) έφτασαν στο 21-25.

Η Τυνησία ξεκίνησε μ' ένα γρήγορο 1-4 στο δ' σετ, ωστόσο η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 5-5 και να πάρει εξίσου γρήγορα το ξεκάθαρο προβάδισμα (21-12 με Ανδρεόπουλο στο σερβίς και τον Λινάρδο να κυριαρχεί πάνω στο φιλέ) και να φτάνει στη νίκη.

Σήμερα οι δύο ομάδες θα δώσουν το τρίτο και τελευταίο φιλικό στο ΔΑΚ Γλυφάδας (18:00, ελεύθερη είσοδος για το κοινό), ενώ θα υπάρξει και Live Streaming από την ιστοσελίδα της ΕΟΠΕ.

Ελλάδα - Τυνησία 3-1

Τα σετ: 29-27, 25-17, 21-25, 25-18 σε 105'.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και της Τυνησίας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 3 (3/6 επ.), Λινάρδος 13 (8/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γαλιώτος 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούχλιας 20 (17/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-33% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (7/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ.-05% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 86% υπ.-29% άριστες) , Παπαλεξίου 1 (1/3 επ.), Ανδρεόπουλος 8 (4/11 επ., 4 άσσοι, 67% υπ.-33% άριστες).

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αντόνιο Τζιάκομπε): Μπεν Σλιμάνε 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Μπεν Οτμάν 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ.-26% άριστες), Καραμοσλί 4 (4/10 επ., 50% υπ.-25% άριστες), Αγκερμπί 5 (3/5 επ.,2 μπλοκ), Μπαρκί 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπουγκουέρα 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ.-14% άριστες) / Χμισί (λ, 83% υπ.-33% άριστες), Μπονγκουί 15 (13/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).