ΒΟΛΕΪ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών: Δυσκολεύουν τα πράγματα για την Εθνική, χαμένη ευκαιρία και ήττα 3-2 από την Ισπανία

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών
Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών EUROKINISSI SPORTS

Η Εθνική έχασε κι άλλο έδαφος, αφού δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Ισπανία από την οποία γνώρισε την τρίτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 16-25, 25-22, 13-15).

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Ισπανία από την οποία ηττήθηκε με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 16-25, 25-22, 13-15) στο τάι μπρέικ, χάνοντας ουσιαστικά ένα ματς το οποίο εξ αρχής ήταν στα μέτρα της.

Οι παίκτριες του Ναράνχο ξεκίνησαν αρκετά δυνατά το ματς όμως είδαν την Ισπανία να αντιδρά και να βγάζει άμυνες τελειώνοντας στη συνέχεια τις φάσεις. Από την άλλη η Εθνική, με εμφανή προβλήματα στην υποδοχή δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και να τελειώσει τις μπάλες, απέναντι στη. πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Ισπανίας.

Η Ελλάδα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο σετ, έτρεξε ένα σερί με πρωταγωνίστρια την Βασιλαντωνάκη, ενώ και η παρουσία της Βλαχάκη στο αρχικό σχήμα έδωσε ορισμένες επιθετικές λύσεις κάνοντας το 1-1 για την Ελλάδα.

Το τρίτο σετ είναι ένα σετ που πιθανότατα ο Ναράνχο και οι παίκτριές του θα θέλουν να ξεχάσουν καθώς τίποτα δεν λειτούργησε όπως θα ήθελαν, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην Ισπανία να προηγηθεί με 2-1 σετ.

Με την πλάτη στον τοίχο η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο σετ, έχοντας όμως αρκετά κενά διαστήματα. Παρά την εξαιρετική άμυνα τις Ισπανίας που έκανε πιο δύσκολη τη ζωή των διεθνών, η Εθνική πήρε το σετ με σαφώς καλύτερο μπλοκ και σέρβις, ενώ επιθετικά έδωσαν βοήθειες οι Χαντάβα, Βασιλαντωνάκη και Βλαχάκη.

Με φόρα από την ισοφάριση σε 2-2 η Ελλάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο τάι μπρέικ, όμως κάποιες κακές υποδοχές της Χαντάβα έδωσαν το πάτημα στην Ισπανία να μπει και πάλι στο ματς και να ισοφαρίσει με επίθεση στο φιλέ της Βλαχάκη. Κάπου εκεί οι Ελληνίδες αθλήτριες "κατέβασαν ρολά", έχασαν τη συγκέντρωσή τους μαζί και το ματς με 3-2.

Πλέον η Ελλάδα θέλει οπωσδήποτε νίκη με Τσεχία και Γερμανία για να μπορεί να ελπίζει σε συνέχεια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (22-25, 26-24, 16-25, 25-22, 13-15) σε 132'

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 2 (2/9 επ., 33% υπ. - 0% άριστες), Βασιλαντωνάκη 30 (25/66 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 18 (15/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 38% υπ. - 29% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου, Ανθούλη 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 7 (6/28 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. - 19% άριστες).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πασκουάλ Σαουρίν): Καστεγιάνο 11 (5/19 επ., 6 μπλοκ), Βαρέλα 13 (5/10 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Σεγκούρα 15 (15/35 επ., 43% υπ. - 15% άριστες), Εσκαμίγια 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 8% άριστες), Μοντόρο 22 (22/66 επ.), Άλβαρεζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σάντσεζ (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Καμίνο 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).