VIRAL

Δανία: Έβαλαν γκολ σε fair play και μετά άφησαν τους αντιπάλους να ισοφαρίσουν

Στο παιχνίδι Βέιλε - Άαρχους για το πρωτάθλημα Δανίας οι γηπεδούχοι άνοιξαν κατά λάθος το σκορ, σε στιγμή που έπρεπε να κάνουν fair play, όμως στη συνέχεια άφησαν τους αντιπάλους να ισοφαρίσουν.

Η Βέιλε και η Άαρχους τέθηκαν αντιμέτωπες την Κυριακή (21/4) για τα μπαράζ παραμονής στην πρώτη κατηγορία του δανικού πρωταθλήματος.

Στο 38ο λεπτό, ο Βλάντλεν Γιουρτσένκο, παίκτης των γηπεδούχων, γύρισε την μπάλα πίσω στον τερματοφύλακα των αντιπάλων με λίγη παραπάνω δύναμη, ενώ εκτελούσε fair play, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να τον κρεμάσει και να ανοίξει το σκορ.

Όμως, ως ένδειξη σεβασμού, η Βέιλε άφησε τους παίκτες της Άαρχους να βάλουν γκολ και έφεραν έτσι το παιχνίδι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να ξαναμπούν μπροστά στο σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δριμύτεροι στη συνέχεια και κατάφεραν να πάρουν το διπλό με 4-2.