ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ

Σάκκαρη - Ρότζερς 0-2: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία στο Σαν Χοσέ

Η Μαρία Σάκκαρη στο αμερικανικό τουρνουά κόντρα στη Σέλμπι Ρότζερς
Η Μαρία Σάκκαρη στο αμερικανικό τουρνουά κόντρα στη Σέλμπι Ρότζερς © 2022 GODOFREDO A. VASQUEZ / AP IMAGES

Άσχημο ήταν το ντεμπούτο της Μαρίας Σάκκαρη στο Mubadala Silicon Valley Classic, με την Ελληνίδα τενίστρια και Νο1 του ταμπλό να αποκλείεται στον δεύτερο γύρο, αφού ηττήθηκε με 2-0 σετ από τη Σέλμπι Ρότζερς.

Η Μάρια Σάκκαρη (Νο3) δεν θα συνεχίσει στον αμερικανικό τουρνουά, αφού ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) στην πρεμιέρα της στον 2ο γύρο του Mubadala Silicon Valley Classic από τη Σέλμπι Ρότζερς (Νο45), η οποία χρειάστηκε 72 λεπτά για να πετάξει εκτός διοργάνωσης την Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Η 29χρονη Αμερικανίδα μπήκε δυνατά από την πρώτη στιγμή του ματς και είχε ρυθμό, δεδομένου ότι προερχόταν από τη νίκη με 2-0 σε3τ επί της Μπιάνκα Αντρέεσκου.

Για τη Σάκκαρη αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά το Wimbledon, καθώς και το πρώτο σε σκληρή επιφάνεια από τον Μάρτιο. Αυτή είναι η τρίτη ήττα της Ελληνίδας σε ισάριθμα παιχνίδια με τη Ρότζερς.