ATP

Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε τον 89ο τίτλο της καριέρα του, το σήκωσε και στο Τελ Αβίβ κόντρα στον Τσίλιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πανηγυρίζει στο Τελ Αβίβ
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πανηγυρίζει στο Τελ Αβίβ 2022 AP PHOTO/ARIEL SCHALIT

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 2-0 σετ του Μάριν Τσίλιτς, πήρε το τουρνουά του Τελ Αβίβ και πανηγύρισε τον 89ο τίτλο της καριέρας του.

Τρεις μήνες μετά την τελευταία του συμμετοχή σε επίσημο τουρνουά και τον 21ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε στο tour νικητής!

Ο κορυφαίος τενίστας της τελευταίας 10ετιας, επικράτησε 6-3, 6-4 του Μάριν Τσίλιτς στον τελικό του Tel Aviv Open και πανηγύρισε τον 89ο τίτλο της καριέρας του, στην 127η συμμετοχή του σε τελικό.

Το πρώην Νο1 και νυν Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, έσωσε το ένα και μοναδικό break point του Κροάτη στον τελικό και έφτασε σχετικά ελεγχόμενα στη νίκη μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

O 35χρονος Σέρβος, Νο1 του ταμπλό στο Ισραήλ, εκμεταλλεύτηκε το break στο 4ο game του εναρκτήριου σετ (3-1) και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 6-3.

Το γρήγορο break του Νόλε στο 2ο σετ (1-0) του έδωσε επιπλέον αυτοπεποίθηση και σιγουριά, με τον Σέρβο να πετυχαίνει την 20η νίκη καριέρας κόντρα στον Τσίλιτς, σε 22 αναμετρήσεις.

Πηγή: Tennis24