AUSTRALIAN OPEN

Australian Open: Χωρίς προβλήματα ο Μεντβέντεφ στον επόμενο γύρο

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατά τη διάρκεια αγώνα του στο Laver Cup | 25 Σεπτεμβρίου 2021 @2021 ELISE AMENDOLA/AP IMAGES

Ο Ρώσος, Ντανίλ Μεντβέντεφ, νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Χένρι Λάακσονεν και έκανε το πρώτο βήμα προς τον δεύτερο σερί major τίτλο του. Με τον Στέφανο Τσιτσιπά μπορεί να ανταμώσει στα ημιτελικά.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο2) πήγε στο Australian Open προκειμένου να κατακτήσει τον δεύτερο συνεχόμενο major τίτλο του μετά το US Open 2021 και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στον Ελβετό, Χένρι Λάακσονεν (Νο91).

Ο 25χρονος Ρώσος τενίστας υπέταξε στα τρία σετ τον αντίπαλό του, 6-1, 6-4, 7-6(3), σε 1 ώρα και 54 λεπτά και συνεχίζει στους "64". O περσινός φιναλίστ θα αναμετρηθεί με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νικ Κύργιο (No115) και τον Λίαμ Μπρόντι (No128).

Ο Μεντβέντεφ θεωρείται το μεγάλο φαβορί μετά και την απουσία του Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1), ενώ με τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο4) μπορεί να ανταμώσει στα ημιτελικά όπως και πέρυσι.

Στον δεύτερο γύρο πέρασε από το ανδρικό ταμπλό ο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο6) και ο Γιάνικ Σίνερ (Νο10), ενώ στις γυναίκες προκρίθηκαν μεταξύ άλλων οι Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (Νο3), Ίγκα Σφιόντεκ (Νο7) και Σιμόνα Χάλεπ (Νο15). Εκτός έμεινε η Πέτρα Κβίτοβα (Νο20), η φιναλίστ του 2019, αλλά και η Λέιλα Φερνάντες (Νο24) που ήταν φιναλίστ του περσινού US Open.