ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί αγώνες - Στίβος: Ο Γκάρντινερ το χρυσό στα 400μ.

Ο Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες μετά τη νίκη του τον τελικό των 400μ. | 5 Αυγούστου 2021 © 2021 PETR DAVID JOSEK/AP IMAGES

Ο Στίβεν Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες αναδείχθηκε νικητής στα 400μ. ανδρών με επίδοση 43,85 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Στίβεν Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες αναδείχθηκε νικητής στα 400μ ανδρών, αφού στον τελικό τερμάτισε σε 43.85, που είναι και η καλύτερη εφετινή του επίδοση, κατά την 7η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Χοσέ Άντονι Ζαμπράνο από την Κολομβία με 44.08 και το χάλκινο ο Κίρανι Τζέιμς από τη Γρενάδα με 44.19. Οι Αμερικανοί έμειναν εκτός βάθρου, ενώ στα ημιτελικά είχε αποκλειστεί ο Νοτιοαφρικανός κάτοχος του τίτλου και παγκόσμιος ρέκορντμαν του αγωνίσματος, Γουέιντ φαν Νίκερκ, ο οποίος με 45.14 περιορίστηκε στην 12η θέση στο σύνολο.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!