Μίλτος Τεντόγλου: Έφτασε στην Αθήνα ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους

Ο Μίλτος Τεντόγλου ποζάρει με το μετάλλιο
Ο Μίλτος Τεντόγλου ποζάρει με το μετάλλιο EUROKINISSI SPORTS

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα έφτασε στην Ελλάδα ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους, Μίλτος Τεντόγλου.

Οι αφίξεις των Ελλήνων πρωταθλητών που αγωνίστηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο συνεχίζονται. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα έφτασε στη χώρα μας ο Μίλτος Τεντόγλου.

Συγκεκριμένα, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους ήρθε στη χώρα μας με ενδιάμεσο σταθμό τη Βιέννη και στο αεροδρόμιο των περίμεναν άνθρωποι του ΣΕΓΑΣ μεταξύ των οποίων και η πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Σοφία Σακοράφα.

Από την πλευρά της Πολιτείας εκείνος που τον υποδέχτηκαν ήταν ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικού του μήκους κάνοντας στο τελευταίο του άλμα 8,41μ. Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας από άνδρα αθλητή σε οριζόντια άλματα μετά από εκείνο του Κωνσταντίνου Τσικλητήρα στο μήκος άνευ φοράς στους Αγώνες της Στοκχόλμης το 1912.

Επιπρόσθετα, ήταν και το όγδοο χρυσό μετάλλιο και συνολικά το 30ο που κατακτά ο ελληνικός στίβος σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Γιώργος Μαυρωτάς, η Σοφία Σακοράφα και ο Μίλτος Τεντόγλου EUROKINISSI SPORTS

* Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι μέλος της Stoiximan Tokyo Team.

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!