ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΤΙΒΟΥ

Ευρωπαϊκό Στίβου: Δεν τερμάτισε ο Παπαμιχαήλ στα 35 χλμ βάδην, το χρυσό Ισπανός Λόπεθ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ στέφθηκε ευρωπαίος πρωταθλητής στα 35 χιλιόμετρα βάδην, τερματίζοντας με επίδοση 2:26:49. Δεν τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ που συμμετείχε στον τελικό.

Ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35 χιλιόμετρα βάδην των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου.

Ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε με χρόνο 2 ώρες 26 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Κρίστοφερ Λίνκε με χρόνο 2 ώρες 29 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα επίδοση που αποτελεί προσωπικό του ρεκόρ, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ιταλός Ματέο Τζιουπίνι (2 ώρες 30 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα).

Στον τελικό συμμετείχε και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, ο οποίος δεν τερμάτισε εγκαταλείποντας μεταξύ του 29ου και 30ου χιλιομέτρου. Στο 29ο χιλιόμετρο είχε απόσταση περίπου δέκα λεπτών από την πρώτη θέση, ενώ ήταν ο τελευταίος που εγκατέλειψε την κούρσα.