ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Αγώνες, ειδήσεις, νέα, βαθμολογίες τα πάντα για τα σπορ στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο

Παρασκευή 13 Σεπ. 2019

ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ

Τρίτο χρυσό παγκόσμιο μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη στο Λονδίνο

Τρίτωσαν οι παγκόσμιοι τίτλοι για τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στο Λονδίνο. Μετά τα 100μ. πεταλούδα και τα 100μ. ελεύθερο, κατέκτησε την κορυφή και στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S8 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Λονδίνο.

Τετάρτη 11 Σεπ. 2019

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ 100Μ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ S8

Κολύμβηση ΑμεΑ: Παγκόσμιος πρωταθλητής ξανά ο Μιχαλεντζάκης

Δύο ημέρες μετά την πρωτιά στα 100μ. ελεύθερο, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ. πεταλούδα κατηγορίας S8 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Δευτέρα 09 Σεπ. 2019

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο S8

Στην κορυφή του κόσμου βρέθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Ρίο το 2016 κατέκτησε την πρωτιά στα 100μ. ελεύθερο S8 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Λονδίνο. Χάλκινος ο Γιάννης Κωστάκης.

Δευτέρα 12 Αυγ. 2019

ΝΕΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΔΥΜΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Κεμπέκ: Χάλκινο μετάλλιο για τις Καλατζή/Μηλάκη

Το ελληνικό γυναικείο tandem των Ελένη Καλατζή και Ηρώ Μηλάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας δρόμου.

Σάββατο 10 Αυγ. 2019

ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Το "ευχαριστώ" για την αναγγελία δημιουργίας αθλητικού κέντρου για ΑμεΑ

Δήλωση του Γιώργου Φουντουλάκη για την κυβερνητική αναγγελία δημιουργίας αθλητικού κέντρου για τα Άτομα με Αναπηρίες.

Σάββατο 03 Αυγ. 2019

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ

Πινγκ πονγκ ΑμεΑ: Τρίτος στην Ιαπωνία ο Μουχθής

Νέα μεγάλη διάκριση για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση! Στο ιαπωνικό όπεν του Para TT της ITTF, που διεξάγεται στο Τόκιο, ο Γιώργος Μουχθής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κλάση 6 (όρθιοι).

Κυριακή 14 Ιουλ. 2019

ΔΕΚΑΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ

Άρση βαρών σε πάγκο: Τρίτος στον κόσμο ο Μπακοχρήστος

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -54 κιλών κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται στο Καζακστάν.

Σάββατο 13 Ιουλ. 2019

ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΟΠΑΠ 2019: Παγκόσμιο ρεκόρ η Σμαραγδή στο τριπλούν

Η Στέλλα Σμαραγδή με άλμα στα 9,95 έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στο τριπλούν της κατηγορίας 47 κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας του πανελλήνιου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΟΠΑΠ: Παγκόσμιο ρεκόρ στην δισκοβολία ο Κωνσταντινίδης

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ πέταξε τον δίσκο του στα 20,86 μ. και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ της κατηγορίας 32.

Πέμπτη 06 Ιουν. 2019

ΕΝΑΤΗ Η ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μιχαλεντζάκης στα 200μ. ελεύθερο S8

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης με χρόνο 2:07.16 κατέρριψε τo παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S8. Την ένατη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τοξοβολίας κατέκτησε η Ποιμενίδου.

Τετάρτη 22 Μαϊ. 2019

ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ 57 ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΑ ΡΕΚΟΡ

Εντυπωσιακές επιδόσεις στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ ΟΠΑΠ

Πρεμιέρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ ΟΠΑΠ το οποίο διεξάγεται στο ΟΑΚΑ με απολογισμό 57 νέα εθνικα ρεκόρ.

Σάββατο 04 Μαϊ. 2019

ΣΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΡΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ ΣΤΗ ΘΕΡΜΗ

Δύο εθνικά ρεκόρ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τοξοβολίας

Δύο εθνικά ρεκόρ σημειώθηκαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τοξοβολίας που φιλοξενήθηκε σήμερα (4/5) στα προπονητήρια τοξοβολίας του Α.Π.Θ. στη Θέρμη.

Σάββατο 13 Απρ. 2019

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ

Πανελλήνιο άρσης βαρών σε πάγκο: Δύο όρια για το Παγκόσμιο και τρία εθνικά ρεκόρ

Δύο όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζακστάν αλλά και τρία εθνικά ρεκόρ, το ένα εκ των οποίων αποτελεί και ανεπίσημο ευρωπαϊκό, σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος άρσης βαρών σε πάγκο.

Δευτέρα 25 Μαρ. 2019

ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΝΘΟΣ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ

Αποκαλυπτήρια για την Παραολυμπιακή Δάδα

Έγιναν τα αποκαλυπτήρια της Παραολυμπιακής δάδας ενόψει των Αγώνων του 2020, η οποία έχει ροζ χρώμα και θυμίζει τη Sakura, το εθνικό άνθος της Ιαπωνίας. (VIDEO)

Δευτέρα 18 Μαρ. 2019

ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΡΕΚΟΡ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Εντυπωσιακή εμφάνιση τα ελληνικά πεντάλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας

Εντυπωσιακή εμφάνιση, η οποία συνδυάστηκε από τέσσερα πανελλήνια ρεκόρ, μια 5η και μία 6η θέση σε τελικούς, πραγματοποίησαν τα ελληνικά πεντάλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας.

Δευτέρα 25 Φεβ. 2019

Η ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

11th Fazza Grand Prix: Τριπλή ελληνική επιτυχία!

Πρώτος ο Χαριτωνίδης στη σφαίρα, 2ος ο Πρωτονοτάριος στα 100μ., πανελλήνιο ρεκόρ ο Μαλακόπουλος στο 11ο Fazza Grand Prix. Όλοι οι Έλληνες αθλητές συμμετέχουν με προσωπικά τους έξοδα.

Κυριακή 24 Φεβ. 2019

ΣΤΟ WORLD SHOOTING PARA SPORT WORLD CUP

Τρία εθνικά ρεκόρ για την ελληνική σκοποβολή στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Αλ Αίν

Τρία πανελλήνια ρεκόρ στα προκριματικά ήταν ο απολογισμός της ελληνικής σκοποβολής στο World Shooting Para Sport World Cup στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

Τετάρτη 20 Φεβ. 2019

ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Στίβος ΑμεΑ: Δεύτερος ο Στεφανουδάκης, τρίτος ο Μαλακόπουλος

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης ήταν δεύτερος στη σφαιροβολία F54 και o Στέλιος Μαλακόπουλος τρίτος στα 200μ. T62 χαρίζοντας ακόμα δύο μετάλλια στη χώρα μας.

Τρίτη 19 Φεβ. 2019

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΤΙΝΓΚ ΣΤΑ ΗΑΕ

Στίβος ΑμεΑ: Δεύτερος ο Στεφανουδάκης, τρίτος ο Μαλακόπουλος με Πανελλήνιο ρεκόρ

Με Πανελλήνιο ρεκόρ και την 3η θέση ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στα 100μ. T62 ο Στέλιος Μαλακόπουλος. Δεύτερος στο ακόντιο (F54) ο Μανώλης Στεφανουδάκης σε μίτινγκ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Πέμπτη 14 Φεβ. 2019

IWAS WORLD GAMES 2019

"Χρυσός" ο Ντούνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο των ΗΑΕ

Το χρυσό μετάλλιο στη σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο στο πλαίσιο των IWAS World Games 2019, κατέκτησε ο Βασίλης Ντούνης.

Τετάρτη 13 Φεβ. 2019

ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

IWAS World Games 2019: "Χρυσός" ο Ντούνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Ο Βασίλης Ντούνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που διεξάγεται στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Κυριακή 10 Φεβ. 2019

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ ΣΤΑ -80 ΚΙΛΑ

Δεύτερος ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο "Fazza"

Από... ασήμι ήταν στρωμένος και ο δρόμος του Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο "Fazza" που φιλοξενείται για 3η ημέρα στο Ντουμπάι.

Πέμπτη 07 Φεβ. 2019

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΙΝΗΜΑ

Βράβευση της Samsung Electronics Hellas από την ΕΠΕ

H Samsung Electronics Hellas βραβεύτηκε από την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή για την προσφορά της στη στήριξη του Παραολυμπιακού Κινήματος

Τετάρτη 06 Φεβ. 2019

ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩΝ

Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή: Συγκίνηση στα 20 χρόνια από την ίδρυσή της

Υπέρλαμπρη εκδήλωση, με δόξες του παρελθόντος αλλά και του παρόντος από τον αθλητισμό των Ατόμων με Αναπηρία, με αφορμή τη συμπλήρωση 20 χρόνων από την ίδρυση της ΕΠΕ, πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής.

Παρασκευή 21 Δεκ. 2018

ΝΕΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ BC3

Πολυχρονίδης - Πυργιώτη: Στην κορυφή του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπότσια

Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης και Αναστασία Πυργιώτη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπότσια που διεξήχθη στο Ντουμπάι, κλείνοντας με τον ιδανικότερο τρόπο το 2018.

Τετάρτη 19 Δεκ. 2018

ΑΓΓΙΞΑΝ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

ΑμεΑ: Μεγάλες διακρίσεις Μπότσια, Σκοποβολή και Ξιφασκία

Εξαιρετική παρουσία είχαν οι Έλληνες αθλητές σε αγώνες μπότσια, σκοποβολής και ξιφασκίας με αμαξίδιο.

Σάββατο 24 Νοε. 2018

ΑΥΡΙΟ (25/11) ΣΤΙΣ 11:00 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Στο Μάτι το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο

Στο Μάτι, την περιοχή που επλήγη από τη φονική πυρκαγιά του περασμένου Ιουλίου, αποφάσισε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες, να πραγματοποιήσει το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο.

Παρασκευή 02 Νοε. 2018

ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΜΕΓΑΡΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ

Συνάντηση του ΠτΔ, Προκόπη Παυλόπουλου με τον πρόεδρο της IPC, Άντριου Πάρσονς

Τον πρόεδρο της Διεθνούς Παραολυμπιακής Επιτροπής Άντριου Πάρσονς, συνοδευόμενο από τον ομόλογό του στην Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή, Γιώργο Φουντουλάκη, δέχθηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος.

Πέμπτη 01 Νοε. 2018

ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ

Συνάντηση Βασιλειάδη με τον πρόεδρο της Διεθνούς Παραολυμπιακής Επιτροπής

Ο υφυπουργός αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, συναντήθηκε με τον πρόεδρο της ΙPC, Άντριου Πάρσονς, παρουσία του προέδρου της ΕΠΕ, Γιώργου Φουντουλάκη.

Κυριακή 23 Σεπ. 2018

ΟΙ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΜΑΖΙ

Νότια και Βόρεια Κορέα με κοινές ομάδες σε πινγκ πονγκ και κολύμβηση!

Μετά την κοινή ομάδα στο χόκεϊ επί πάγου γυναικών στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ, την κοινή παρέλαση στην κορυφαία διοργάνωση, αλλά και την ανακοίνωση πρόθεσης συνδιοργάνωσης των Ολυμπιακών Αγώνων 2032, οι δύο χώρες θα έχουν κοινές ομάδες σε πινγκ πονγκ και κολύμβηση.