ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί αγώνες - Σκοποβολή: Χρυσό μετάλλιο με Ολυμπιακό ρεκόρ στο αεροβόλο τουφέκι ο Σάνερ

Ο Γουίλιαμ Σάνερ από την Αμερική κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι | 25 Ιουλίου 2021 © 2021 ALEX BRANDON/AP IMAGES

Ο Γουίλιαμ Σάνερ από την Αμερική κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της σκοποβολής στα 10μ. αεροβόλου τουφεκιού ανδρών ενώ πέτυχε και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο 20χρονος Αμερικανός Γουίλιαμ Σάνερ θριάμβευσε στον τελικό της σκοποβολής στα 10μ. αεροβόλου τουφεκιού ανδρών, συγκεντρώνοντας 251,6 πόντους, επίδοση που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Στο βάθρο τον ακολούθησαν οι Κινέζοι Λίχαο Σενγκ (2ος, 250,9 πόντοι), Χαοράν Γιάνγκ (3ος, 229,4 πόντοι).

Ο νεαρός αθλητής από το Πανεπιστήμιο του Κεντάκι, προκρίθηκε ως 2ος στον τελικό του αγωνίσματος, όμως κατάφερε να κάνει έναν σχεδόν αψεγάδιαστο αγώνα στο «Asaka Shooting Range», κερδίζοντας οριακά, μετά από εντυπωσιακή «μάχη» τον 16χρονο Λίχαο Σενγκ.

8. Βλάντιμιρ Μασλενίκοφ (Ρωσία-ROC) 123,0\u0009

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ/ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ