ΠΟΛΟ

Μπλακ άουτ

Μπλακ άουτ
Ντόσκας (Εθνική)

Εκτός τετράδας η Ελλάδα που ηττήθηκε με 8-3 από τη Σερβία και πλέον θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση

Οι παίκτες του Σάντρο Καμπάνια, έπεσαν στις δαγκάνες της καταπληκτικής άμυνας των "πλάβι", στον παίκτη λιγότερο και ουσιαστικά έχασαν το παιχνίδι στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, όταν το 2-2, έγινε 5-2 για τους αντιπάλους μας, λόγω προσωπικών λαθών στην άμυνα.
Το πρώτο ημίχρονο, πήγε πολύ καλά για την ελληνική ομάδα. Με όπλο την καλή άμυνα, οι διεθνείς μας, απέφυγαν τα λάθη και κατάφεραν να είναι για τα καλά μέσα στο παιχνίδι, μέχρι τη λήξη του δευτέρου οκταλέπτου.

Ο Σάπιτς, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον παίκτη παραπάνω, για να απαντήσει ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου, μισό λεπτό αργότερα, κάνοντας το 1-1. Ένα λάθος της ελληνικής άμυνας, 5 δευτρόλεπτα πριν λήξει η πρώτη περίοδος, οδήγησε τον Σάπιτς, στην επίτευξη του δεύτερου προσωπικού του γκολ και τη Σερβία να κλείσει το οκτάλεπτο, προηγούμενη με 2-1.

Η καλή ελληνική άμυνα, συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, στα μισά της οποίας, ο Μάζης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ισοφαρίσει σε 2-2, το οποίο ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα και παρά το γεγονός, ότι μέχρι εκείνο το σημείο, η εμφάνιση της Ελλάδας, τουλάχιστον αμυνιτικά, ήταν άψογη (δεδομένου και του αντιπάλου), ορισμένοι από τους Έλληνες παίκτες άρχισαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους.

Αρχικά, ο Ντόσκας, αμύνθηκε λάθος στην κόντρα, δεν πήγε γρήγορα πάνω στον Φιλίποβιτς, ο οποίος το εκμεταλλεύθηκε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Σέρβους. Μέσα σε ένα λεπτό, οι "πλάβι" πήραν διαφορά δύο τερμάτων, αφού ο Ουντόβισιτς, ξέφυγε με μπάσιμο από τους Χατζηθεοδώρου και Βλοντάκη, οι οποίοι μπερδεύτηκαν και από κοντά νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει, Δεληγιάννη, κάνοντας το 4-2. Η αστοχία της ελληνικής επίθεσης στον παίκτη παραπάνω δεν της επέτρεψε να μειώσει στο γκολ, αφού χάθηκαν τρεις ευκαιρίες με αριθμητικό πλεονέκτημα, πριν έρθει η τελικλη τιμωρία, που καθυστέρησε από τις αποκρούσεις του Δεληγιάννη.

Ο Κοκκινάκης έκανε την αποβολή σε πολύ κακό χρονικό σημείο και στο τελευταίο λεπτό του οκταλέπτου, ο Ιγκοντίνοβιτς, έδωσε για τα καλά την ψυχολογία στην ομάδα του, κάνοντας το 5-2 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Ο Χρήστος Αφρουδάκης, είχε την ευκαιρία να μειώσει στα δύο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ του βρήκε στο δοκάρι.

Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, ο Φιλίποβιτς έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των διεθνών, κάνοντας το 6-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το τελικό 8-3, διαμορφώθηκε μετά από γκολ των Νίκιτς, Βλοντάκη και Ουντόβισιτς για να στείλει την Ελλάδα να διεκδικεί την πέμπτη θέση και τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές στην τετράδα, για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 5-2, 8-3

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Σερβία: Φιλίποβιτς 2, Σάπιτς 2, Βουγιασίνοβιτς, Νίκιτς, Ουντόβισιτς, Ιγκοντίνοβιτς

Ελλάδα: Χατζηθεοδώρου, Μάζης, Βλοντάκης

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη αγώνα
2' Αποβολή παίκτη Σερβία Ουντόβισιτς
3' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Αφρουδάκης Γιώργος
4' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μάζης
4' Γκολ Σερβία Σάπιτς (1-0)
4' Αποβολή παίκτη Σερβία Σάβιτς
4' Γκολ Ελλάδα Χατζηθεοδώρου (1-1)
Ισοφαρίζει ο παίκτης του Ολυμπιακού από την πάσα στον παίκτη παραπάνω
8' Αποβολή παίκτη Ελλάδα
8' Γκολ Σερβία Σάπιτς (2-1)
Ότι χειρότερο για την ελληνική ομάδα, που δέχεται γκολ στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα
8' Λήξη 8λέπτου 2-1
Αρκετά καλή εμφάνιση από την ελληνική ομάδα, η οποία στέκεται αρκετά καλά απέναντι στους Πρωταθλητές κόσμου και αν δεν γινόταν ένα λάθος στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα θα ήμασταν ακόμα ισόπαλοι
10' Αποβολή παίκτη Ελλάδα
10' Αποβολή παίκτη Σερβία Βουγιασίνοβιτς
12' Αποβολή παίκτη Σερβία Φιλίποβιτς
12' Γκολ Ελλάδα Μάζης (2-2)
Ο Αφρουδάκης στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από τη θέση του σουτ, ο αμυντικός του Εθνικού παίρνει το ριμπάουντ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
13' Αποβολή παίκτη Σερβία Ιγκοντίνοβιτς
16' Λήξη 8λέπτου 2-2
Η ελληνική ομάδα κρατάει πολύ καλά το παιχνίδι και με το σκορ ισόπαλο και χαμηλό, όλα μπορούν να συμβούν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Καμπάνια, παίζουν πολύ καλή άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Σέρβοι υποπίπτουν συνέχεια σε επιθετικά φάουλ. Οι δύο ομάδες δεν έχουν πετύχει ακόμα τέρμα στα ίσα αφού σκοράρουν μόνο στον παίκτη παραπάνω
17' Έναρξη 8λέπτου
18' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μάζης (2η)
19' Γκολ Σερβία Φιλίποβιτς (3-2)
Λάθος από τον Ντόσκα, ο οποίος αργεί να πάει στον Σέρβο παίκτη που σημειώνει το πρώτο γκολ στην κόντρα
19' Αποβολή παίκτη Σερβία Ουντόβισιτς
20' Γκολ Σερβία Βουγιασίνοβιτς (4-2)
Ακόμα ένα λάθος από την ελληνική άμυνα, αφού ο αρχηγός των Σέρβων ξεφεύγει στο μπάσιμο και σκοράρει δίνοντας "αέρα" δύο τερμάτων
20' Αποβολή παίκτη Σερβία Σάβιτς (2η)
21' Αποβολή παίκτη Σερβία Φιλίποβιτς (2η)
Παίρνει τάιμ άουτ ο Καμπάνια, μπας και καταφέρουμε επιτέλους να βάλουμε γκολ στον παίκτη παραπάνω μετά το κακό ποσοστό 2/9 που έχουμε
23' Αποβολή παίκτη Σερβία Ιγκοντίνοβιτς (2η)
23' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Κοκκινάκης
Σε πολύ άσχημο χρονικό σημείο η αποβολή
24' Γκολ Σερβία Ιγκοντίνοβιτς (5-2)
24' Λήξη 8λέπτου 5-2
Αυτό ήταν το οκτάλεπτο της Σερβίας, που εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της ομάδας μας και πήρε προβάδισμα ασφαλείας, που δύσκολα θα καλυφθεί από τους διεθνείς μας. Ο Χρήστος Αφρουδάκης, είχε την ευκαιρία να μειώσει στα δύο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ του βρήκε στο δοκάρι
25' Έναρξη 8λέπτου
25' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μυλωνάκης
25' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Σχίζας
26' Γκολ Σερβία Φιλίποβιτς (6-2)
Όλα τελειώνουν εις βάρος της ελληνικής ομάδας, που βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 4 τέρματα δεν αναμένεται να γυρίσει το παιχνίδι
26' Γκολ Σερβία Νίκιτς (7-2)
27' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Γιώργος Αφρουδάκης
29' Αποβολή παίκτη Σερβία
29' Γκολ Ελλάδα Βλοντάκης (7-3)
Μετά από 16 λεπτά, η Ελλάδα σημειώνει γκολ και μειώνει τη διαφορά στα 4
30' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Κοκκινάκης (3η)
32' Γκολ Σερβία Ουντόβισιτς (8-2)