ΕΘΝΙΚΟΣ

Εθνικός - Σαμπαντέλ 8-13: Άντεξε για ένα ημίχρονο

Ο Εθνικός κατάφερε με μεγάλη μάχη να προηγηθεί με 6-4 στο πρώτο ημίχρονο της Σαμπαντέλ, όμως η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη 13-8 και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στο Final 4 της Euro League στο πόλο γυναικών.

Μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ένα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού πόλο έκανε η ομάδα πόλο γυναικών του Εθνικού, όμως το μπλακ άουτ που υπέστη στο τρίτο οκτάλεπτο ήταν αρκετό στην Σαμπαντέλ για να πάρει τη νίκη .

Οι παίκτριες των Πειραιωτών ήταν εξαιρετικές στο πρώτο ημίχρονο και με όπλο την άμυνά τους, αλλά και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ τους 6-4.

Ωστόσο στο τρίτο οκτάλεπτο η Σαμπαντέλ έτρεξε επί μέρους 6-2 για να πάρει εκείνη προβάδισμα δύο τερμάτων. Στη συνέχεια κράτησε στο μηδέν τον Εθνικό για να κλείσει το παιχνίδι με το υπέρ της 13-8 που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη ρεβάνς στην Ισπανία και την πρόκριση στο Final 4.

Εθνικός Σαμπαντέλ 8-13

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-6, 0-3