ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ

Παγκόσμιο ποδηλασίας δρόμου: Ο Τζωρτζάκης δεν τερμάτισε, πρώτος ο Αλαφιλίπ

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης
Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης 2020 ANDREW MEDICHINI / AP PHOTO

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν τερμάτισε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου. Νικητής και φέτος ο Ζουλιάν Αλαφιλίπ.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν κατάφερε να τερματίσει στον αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στη Φλάνδρα του βελγίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής διέκοψε την προσπάθειά του περίπου στα μισά της διαδρομής με συνολικό μήκος 268,3 χιλιομέτρων, η οποία χωρίζεται σε τρία μέρη.

Θριαμβευτής του αγώνα αναδείχθηκε ο Ζουλιάν Αλαφιλίπ με χρόνο 5.56:34, ο οποίος έγινε ο πρώτος Γάλλος στην ιστορία της ποδηλασίας δρόμου που κέρδισε σερί χρονιές τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ντίλαν Φαν Μπάαρλε με 32 δευτερόλεπτα διαφορά και την τρίτη θέση πήρε ο Μίχελ Βάλκρεν Χούνταλ.