ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Ποδηλασία: Νικητής ο Καραπάζ από τον Ισημερινό, 63ος ο Τζωρτζάκης

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης
Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης 2020 ANDREW MEDICHINI / AP PHOTO

Ο Ρίχαρντ Καραπάζ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνα της ποδηλασίας δρόμου, με τον Πολυχρόνη Τζωρτζάνη να τερματίζει στην 63η θέση με 6:21:46.

Ο Ρίχαρντ Καραπάζ κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου κατά την πρώτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ο ποδηλάτης από τον Ισημερινό πήρε το χρυσό μετάλλιο, αφού κάλυψε τα 234 χλμ. της απόστασης σε 6 ώρες 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα, μπροστά από τους Βόουτ βαν Αέρτ (Βέλγιο) και Ταντέι Πογκάτσαρ (Σλοβενία).

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης βρέθηκε για ένα μεγάλο διάστημα της διαδρομής των 234 χλμ της ποδηλασίας δρόμου μέσα στην πρώτη πεντάδα, αλλά τελικά δεν άντεξε την πίεση και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 63η θέση με 6:21:46.

Ο Βέλγιος κάτοχος του χρυσού μεταλλίου το 2016 στο Ρίο, Γκρεγκ Βαν Αβερμάετ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του και εγκατέλειψε λίγα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό. Συνολικά τερμάτισαν 82 ποδηλάτες, ενώ εγκατέλειψαν την προσπάθεια τους 46 αθλητές.

63. Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Ελλάδα) 6:21:46

*Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ