ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Κολύμβηση: Ο Αμερικανός Φίνκε πρώτος Ολυμπιονίκης στα 800μ. ελεύθερο

Ο Ρόμπερτ Φίνκε
Ο Ρόμπερτ Φίνκε 2021 MATTHIAS SCHRADER / AP PHOTO

Σε μία κούρσα όπου τέσσερις κολυμβητές διεκδίκησαν ως τα τελευταία μέτρα τα μετάλλια ο Ρόμπερτ Φίνκε κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στα 800μ. σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Ρόμπερτ Φίνκε ήταν ο νικητής στον συναρπαστικό τελικό των 800μ. ελεύθερο στο Τόκιο και έγινε ο πρώτος Ολυμπιονίκης στην ιστορία του αγωνίσματος, που φέτος κάνει πρεμιέρα στο Ολυμπιακό πρόγραμμα.

Σε μία κούρσα όπου τέσσερις κολυμβητές διεκδίκησαν ως τα τελευταία μέτρα τα μετάλλια, ο Αμερικανός πήρε τη νίκη με 7:41.87, αφήνοντας δεύτερο τον Ιταλό πρωταθλητή κόσμου Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, που οδήγησε στα πρώτα 700μ. (7:42.11) και τρίτο τον Ουκρανό Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (7:42.33). Αν και μπήκε πρώτος στο τελευταίο 50άρι, ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ έμεινε στο φινάλε εκτός βάθρου, τερματίζοντας τέταρτος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παλτρινιέρι αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας (λοιμώδης μονοπυρήνωση) λίγο καιρό πριν τους Αγώνες και η κατάστασή του ήταν ένα ερωτηματικό. Πέρασε μόλις και μετά βίας (όγδοος) στον τελικό, αλλά επέλεξε μία τακτική με πολύ γρήγορο ξεκίνημα, που λίγο έλειψε να του δώσει τη νίκη. Ο Φίνκε, όμως, έκανε εντυπωσιακό φίνις και χάρισε στις ΗΠΑ το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο σε μεγάλη απόσταση (από 400μ. και πάνω) από το 1984.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!