ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Κολύμβηση: Νταμπλ χρυσών ο Αμερικανός Φίνκε, πρώτευσε και στα 1.500μ. ελεύθερο

Ο Ρόμπερτ Φίνκε
Ο Ρόμπερτ Φίνκε 2021 MATTHIAS SCHRADER / AP PHOTO

Ο Αμερικανός Ρόμπερτ Φίνκε μετά τα 800μ. επικράτησε και στα 1500μ. ελεύθερο και αναδείχθηκε ως ο κυρίαρχος των μεγάλων αποστάσεων στην κολύμβηση.

Αν και ελάχιστοι τον υπολόγιζαν πριν την έναρξη των Αγώνων, ο Ρόμπερτ Φίνκε είναι ο «βασιλιάς» των μεγάλων αποστάσεων της κολύμβησης στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ο 22χρονος Αμερικανός, ο μόνος μη Ευρωπαίος του τελικού στα 1.500μ. ελεύθερο, θριάμβευσε με χρόνο 14:39.65, έκανε νταμπλ χρυσών μεταλλίων στη διοργάνωση, αφού ήταν ο νικητής και στα 800μ., και επανέφερε τις ΗΠΑ στην κορυφή του αγωνίσματος μετά από 37 ολόκληρα χρόνια. Ο Μάικλ Ο΄Μπράιαν ήταν ο τελευταίος Αμερικανός που είχε κερδίσει τον «μαραθώνιο» της πισίνας, το 1984 στο Λος Αντζελες, αλλά ο Φίνκε χάρισε στη χώρα του το όγδοο χρυσό της μετάλλιο στα 1.500μ., όσα έχει και η Αυστραλία.

Ο Ουκρανός πρωταθλητής Ευρώπης Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (14:40.66) και ο Γερμανός πρωταθλητής κόσμου Φλόριαν Βέλμπροκ (14:40.91) δεν άντεξαν στην αντεπίθεση του Φίνκε στα τελευταία 100μ. και περιορίστηκαν στις δύο χαμηλότερες θέσεις του βάθρου. Μετά το χάλκινο στα 800μ., ο Ρόμαντσουκ ανέβηκε ένα σκαλί ψηλότερα στα 1.500μ. και έγινε ο πρώτος Ουκρανός που κατακτά Ολυμπιακό μετάλλιο στο αγώνισμα, ενώ ο Βέλμπροκ πήρε τη ρεβάνς για την απώλεια του βάθρου στα 800μ. (τέταρτος) και πήρε το πρώτο μετάλλιο της Γερμανίας στα 1.500μ. μετά το 1992.

Ο κάτοχος του τίτλου Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι έχασε έδαφος μετά τα πρώτα 500μ. και δεν κατάφερε καν να ανέβει στο βάθρο, μένοντας τέταρτος. Ο Ιταλός Ολυμπιονίκης του Ρίο, που ταλαιπωρήθηκε τον Ιούνιο από λοιμώδη μονοπυρήνωση, μένει με το ασημένιο στα 800μ., αλλά θα έχει άλλη μία ευκαιρία διάκρισης, καθώς μετέχει και στα 10χλμ. του open water (όπως και ο Βέλμπροκ).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!