ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Κολύμβηση: Χρυσό μετάλλιο και Ολυμπιακό ρεκόρ η Αυστραλή ΜακΚίον στα 100μ. ύπτιο

Η Κάιλι ΜακΚίον
Η Κάιλι ΜακΚίον 2021 DAVID JOSEK / AP PHOTO

Το χρυσό μετάλλιο στα 100μ ύπτιο των γυναικών κατέκτησε η 20χρονη Κέιλι ΜακΚίοουν η οποία με 57.47 έκανε νέο Ολυμπιακό ρεκόρ.

Η Κέιλι ΜακΚίον έγινε η πρώτη κολυμβήτρια από την Αυστραλία που αναδεικνύεται «χρυσή» Ολυμπιονίκης στα 100μ. ύπτιο.

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, η 20χρονη έδωσε όπως αναμενόταν μεγάλη μάχη με την Καναδή Κάιλι Μάσε και την Αμερικανίδα Ρέγκαν Σμιθ, αλλά ήταν εκείνη που έφτασε πρώτη στον τερματισμό σε 57.47, που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ και «αγγίζει» το παγκόσμιο ρεκόρ (57.45) που είχε πετύχει η ίδια τον περασμένο μήνα στην Αδελαϊδα.

Η δις πρωταθλήτρια κόσμου Κάιλι Μάσε πήρε τη δεύτερη θέση με 57.72, ανεβαίνοντας μία θέση πιο ψηλά σε σχέση με το Ρίο, αφήνοντας τη Σμιθ τρίτη με 58.05. Η Αμερικανίδα είχε σίγουρα υψηλότερες βλέψεις από αυτή τη διοργάνωση (δεδομένου ότι δεν κατάφερε να προκριθεί από τα trials στα 200μ. ύπτιο), αλλά στα 19 της χρόνια θα έχει σίγουρα κι άλλες ευκαιρίες.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. ύπτιο γυναικών

1. Κέιλι ΜακΚίον (Αυστραλία) 57.47 (Ολυμπιακό Ρεκόρ)
  8. Αναστασία Γκορμπένκο (Ισραήλ) 59.53

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ