NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς στο ΝΒΑ: Νίκη για Πόρτλαντ με σούπερ Λίλαρντ, πρώτο διπλό για Πίστονς

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ απέναντι στους Χοκς
Ο Ντέμιαν Λίλαρντ απέναντι στους Χοκς Ⓒ 2021 CRAIG MITCHELLDYER/ASSOCIATED PRESS

Οι Πίστονς πήραν ένα μεγάλο διπλό (το πρώτο τους) απέναντι στους Χιτ (100-120). Νίκες για Μπλέιζερς, Γκρίζλις και Ράπτορς.

Ένα μεγάλο διπλό -το πρώτο τους τη φετινή σεζόν- πήραν οι Πίστονς κόντρα στους Χιτ, με τον Ντέρικ Ρόουζ να πραγματοποιεί μία τρομερή τρίτη περίοδο και να συμβάλει ουσιαστικά στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του.

Οι Μαϊάμι μπορεί να είδαν τους Ντράγκιτς, Αντεμπάγιο, Ναν να επιστρέφουν, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν αυτό που έπρεπε, παρόλο που ο σέντερ των Χιτ πέτυχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, έχοντας 8/11 σουτ.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καθοριστική στο ματς, καθώς το επιμέρους 38-19, έδωσε μία σημαντική διαφορά στην ομάδα του Ντιτρόιτ, μία διαφορά που αυξήθηκε στο τέταρτο και τελευταίο 12λεπτο, δίχως να υπάρχει γυρισμός για τους Χιτ.

Όσον αφορά τους νικητές, οι Γκραντ και Ρόουζ σκόραραν από 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ο Μπαμ Αντεμπάγιο τελείωσε το ματς έχοντας 28 πόντους με 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 8/11 σουτ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 22 πόντους και 5/8 τρίποντα, με τον Ντράγκιτς να μένει στους 12, ενώ μοίρασε και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 56-52, 75-90, 100-120

ΧΙΤ: Οκπάλα 16 (4/5 τρίποντα), Ολίνικ 3, Αντεμπάγιο 28 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 8/11 σουτ), Ρόμπινσον 22 (4 ριμπάουντ), Βίνσεντ 4, Ναν 7 (5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 12 (10 ασίστ), Ατσίουα 5 (4 ριμπάουντ), Ιγκουοντάλα, Σίλβα, Στρας

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 24 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκρίφιν 15 (8 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Πλάμλι 9, Έλινγκτον 9, Ράιτ 8 (10 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Ρόουζ 23 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάκσον 8, Ντουμπούγια 6, Στιούαρτ 10 (11 ριμπάουντ), Μπέι 5, Μικχάιλιουκ 3, Σιρβάιντις, Λι

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΣΙΞΕΡΣ (106-104)

Οι Σίξερς πάλεψαν έως το τέλος, επιστρέφοντας στο παιχνίδι, όμως οι Γκρίζλις, σε συνδιασμό με την επιστροφή του Τζα Μοράντ στη δράση, μετά από περίπου τρεις εβδομάδες, επικράτησαν με 106-104, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες για φέτος.

Η απουσία του Τζοέλ Εμπίντ για τους Σίξερς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, αφού η ομάδα της Φιλαδέλφια έβρισκε με το σταγονόμετρο καλάθια από το ζωγραφιστό, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που με τον Βαλαντσιούνας είχαν μία σίγουρη επιλογή.

Το παιχνίδι παρόλα αυτά στο τέταρτο και τελευταίο 12λεπτο, πήγε στον πόντο, με τους Σίξερς να επιστρέφουν, να δηλώνουν παρών και να προσπαθούν να πάρουν τη νίκη. Όμως, ο Τζα Μοράντ με 1/2 βολές έκανε το 106-104, στα 5" για το φινάλε, με τον Ταϊρις Μάξι να αστοχεί στο τέλος και να μην μπορεί να δώσει εν τέλει τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 60-54, 88-76, 106-104

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Άντερσον 11 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλαρκ 11 (11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 9 (7 ριμπάουντ), Μπρουκς 11, Μοράντ 17 (6 ασίστ), Άλεν 12 (7 ριμπάουντ), Μέλτον 4, Τίλμαν 15 (4 ριμπάουντ), Τζόουνς 6, Μπέιν 10

ΣΙΞΕΡΣ: Γκριν 8, Χάρις 21, Χάουαρντ 8 (18 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μάξι 12, Σίμονς 11 (16 ριμπάουντ), Μίλτον 28 (10/18 σουτ), Μπράντλι 2, Θάιμπουλ 8, Τζοι 6

ΡΑΠΤΟΡΣ - ΧΟΡΝΕΤΣ (116-113)

Οι Ράπτορς τα κατάφεραν έστω κι δύσκολα, ξανά, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Χόρνετς με 116-113, (ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 111-108), ανεβαίνοντας πλέον στο 4-8.

Η ομάδα του Τορόντο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παρόλο που η Σάρλοτ πήγε κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο να ξεφύγει, ο Κάιλ Λόουρι ήταν εκεί έτσι ώστε να ισορροπήσει τα πράγματα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος και παρότι ο Τέρι Ροζίερ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αυτό δεν έγινε ποτέ, καθώς ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ που πήρε, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 113-116.

Για τους νικητές, ο Νόρμαλ Πάουελ σκόραρε 24 πόντους, ενώ μεγάλη ήταν και η βοήθεια του Κρις Μπουσέρ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ έβαλε 25, ενώ ο Τέρι Ροζίερ ο οποίος ήταν και ο μοιραίος όπως αποδείχθηκε, σκόραρε 24, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 66-64, 88-87, 116-113

ΡΑΠΤΟΡΣ: Ανουόμπι 18 (5 ριμπάουντ), Σιάκαμ 9 (5 ριμπάουντ, 4ασίστ), Μπέινς, ΒανΒλίτ 15 (10 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Λόουρι 19 ( 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπουσέρ 20 (9 ριμπάουντ), Πάουελ 24, Φλιν 5, Τζόνσον 6, Γουατανάμπε

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 25 (5 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 14 (12 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 6 (11 ριμπάουντ), Ροζίερ 24 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκράχαμ 20 (7 ασίστ), Μπρίτζες 10 (4 ασίστ), Μπολ 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 1, Μονκ 2

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ - ΧΟΚΣ (112-106)

Οι Μπλέιζερς πήραν τη νίκη απέναντι στους Χοκς (112-106), με τον Ντέμιαν Λίλαρντ να πραγματοποιεί μία σούπερ εμφάνιση, έχοντας 36 πόντους, με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, και 10/23 σουτ.

Το παιχνίδι ήταν από τα πρώτα κιόλας λεπτά ντέρμπι, με την ομάδα των Χοκς, έπειτα από τρίποντο του Τρέι Γιανγκ, να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά, λίγο πριν το ημίχρονο, αυτή των επτά πόντους (43-36).

Από εκεί και πέρα, οι Μπλέιζερς με μπροστάρη τους Λίλαρντ - Τρεντ Τζούνιορ, έφεραν το ματς στα ίσια και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο στους 86 πόντους. Στο τέταρτο 12λεπτο, μέχρι και το τελευταίο 5λεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι τη στιγμή που οι Τρεντ Τζούνιορ και Ντέμιαν Λίλαρντ, αποφάσισαν να τελειώσουν το ματς. Έτσι με σερί τρίποντα, ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους, δίνοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του Πόρτλαντ. Οι Χοκς πήγαν να επιστρέψουν στα τελευταία δευτερόλεπτα με κρίσιμα καλάθια του Γιανγκ, όμως ένα επιθετικό φάουλ του Τρέι στα 16" για το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 106-108, έκρινε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-38, 59-66, 86-86, 112-106

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Τζόουνς Τζούνιορ 10 (9 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 3 (10 ριμπάουντ), Καντέρ 12 (15 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 16, Λίλαρντ 36 (10/23 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντονι 11, Χουντ 3, Γκάιλς 3 (5 ριμπάουντ), Τρεντ Τζούνιορ 18 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίμονς

ΧΟΚΣ: Χάντερ 15 (6 ριμπάουντ), Κόλινς 8 (6 ριμπάουντ), Καπελά 25 (15 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Ερτέρ 13 (6 ριμπάουντ), Γιανγκ 26 (11 ασίστ, 1/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χιλ 7, Γκούντγουιν 9, Σνελ 3, Ρόντο (4 ριμπάουντ)