SERIE A

Μπενεβέντο - Νάπολι 1-2: Οκτώ λεπτά έφεραν την ανατροπή

Οι ποδοσφαιριστές της Νάπολι πανηγυρίζουν το γκολ του Αντρέα Πετάνια εις βάρος της Μπενεβέντο ALESSANDRO GAROFALO/LAPRESSE VIA AP

Την τέταρτη νίκη της στα πέντε πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος πανηγύρισε η Νάπολι, με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να μένει πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπενεβέντο αλλά να υποτάσσει τελικά με σκορ 2-1 τη νεοφώτιστη στην Serie A (VIDEOS).

Στο ντέρμπι της Καμπανίας σκόραραν και τα δύο αδέρφια Ινσίνιε, όμως το φινάλε βρήκε μόνο τον έναν να πανηγυρίζει! Η Μπενεβέντο του Φιλίπο Ιντζάγκι έκανε το 1-0 απέναντι στην Νάπολι στο 30ο λεπτό με σκόρερ τον Ρομπέρτο Ινσίνιε, με το παρθενικό του τέρμα στην Serie A, ωστόσο η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί η μπάλα να σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων από την κεφαλιά του Κώστα Μανωλά στο 43', αλλά οι παρτενοπέι συνέχισαν να πιέζουν και η ανταμοιβή για αυτούς ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 1-1 είχε την υπογραφή του Λορέντσο Ινσίνιε που απάντησε με ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα στον αδερφό του, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε χάρη στις δύο χρυσές αλλαγές του Τζενάρο Γκατούζο.

Οι Πολιτάνο και Πετάνια είχαν περάσει στο ματς αντί των Μέρτενς και Λοσάνο και στο 67' συνδυάστηκαν θαυμάσια, με τον Πετάνια να υπογράφει την ανατροπή και τον Πολιτάνο να μοιράζει δύο ασίστ σε ένα ματς για μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του στην Serie A.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (71' Τζούρισιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο / 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-3 (80 πεν. Σαπάτα / 13' Κουαλιαρέλα, 59' Τόρσμπι, 90+2' Γιάνκτο)

Τζένοα - Ίντερ 0-2 (64' Λουκακού, 79' Ντ' Αμπρόζιο)

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1 (54' Αλμπέρτο, 78' Ιμόμπιλε / 90+1' Ντε Σιλβέστρι)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Κάλιαρι - Κροτόνε 4-2 (25' Λυκογιάννης, 35' Σιμεόνε, 45' Σοτίλ, 84' Πέδρο / 21' Μεσίας, 43' Μολίνα)

Μπενεβέντο - Νάπολι 1-2 (30' Ρομπέρτο Ινσίνιε / 60' Λορέντσο Ινσίνιε, 67' Πετάνια)

Πάρμα - Σπέτσια 2-2 (34' Γκαλιόλο, 90+2' Κούκα / 28' Τσάμποτ, 31' Αγκουντέλο)

Φιορεντίνα - Ουντινέζε (19:00)

Γιουβέντους - Βερόνα (21:45)

Διαβάστε τη βαθμολογία της Serie A και όχι μόνο.