ΑΕΚ

Πέλιστερ - ΑΕΚ 30-19: Έσβησε το ευρωπαϊκό όνειρο της Ένωσης

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 30-19 από την Πέλιστερ και ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία της στο EHF European League.

Σε ένα ματς το οποίο διεξήχθη σε εχθρικές συνθήκες η ΑΕΚ ηττήθηκε 30-19 από την Πέλιστερ και ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία της στο EHF European League.

Η Ένωση άντεξε για ένα ημίχρονο, έμεινε κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, εγκλώβισαν τους παίκτες του Δημητρούλια με τη σκληρή άμυνά τους και με επί μέρους 20-11 στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισαν τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Πάτρικ Λέμος ήταν μόνος του στην επίθεση καθώς είχε οκτώ γκολ την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν έντεκα. Στην αντίπερα όχθη τρεις παίκτες έκαναν όλη τη ζημιά στην Ένωση.

Ο Μαντάλινιτς σταμάτησε στα επτά τέρματα, ενώ από έξι είχε ο Μπόζιτς-Πάβλετιτς και ο Ντραγκέ.

Πέλιστερ - ΑΕΚ 30-19

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-4, 6-4, 7-5, 10-8 (ημ), 13-10, 16-10, 19-14, 22-15, 25-17, 30-19

Πέλιστερ: Μπόζιτς - Πάβλετιτς 6, Ντραγκέ 6, Μαντάλινιτς 7, Γκραντζάν 4, Μαντζόβσκι 1, Ράντοβιτς 2, Ομπράντοβιτς 1, Κοστέσκι 1, Μάρας 1, Μαρκόσκι 1

ΑΕΚ: Ουγκάλντε 3, Μπριάτκα, Μυλωνάς 1, Νικολαΐδης, Καλόμοιρος, Μόγια, Λέμος 8, Στεφάνοβιτς, Ηλιόπουλο, Αραμπατζής 1, Τζηράς 2, Πλάθα 1, Παπαδιονυσίου 2, Σέβελεφ 1, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας.