ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ - Μέταλουργκ 26-17: Επιβλητική νίκη στην πρεμιέρα του στο European Cup

Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί της Μέταλουργκ στο European Cup INTIME

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 11η ευρωπαϊκή του νίκη, αφού επικράτησε με το εμφατικό 26-17 επί της Μέταλουργκ Σκοπίων, εξασφαλίζοντας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρόκρισή του στον 3ο γύρο του European Cup.

Επιβλητική νίκη που του εξασφαλίζει –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- την πρόκριση στον 3ο γύρο του ΕΗF European Cup σημείωσε ο ΠΑΟΚ με 26-17 επί της Μέταλουργκ Σκοπίων.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε την 11η ευρωπαϊκή του νίκη στο 25ο παιχνίδι της ιστορίας του γυναικείου τμήματος και θα ταξιδεύσει στα Σκόπια με μεγάλο αβαντάζ για τη ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (17:30).

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τις Τσικνάκη με 8/18 επεμβάσεις (45%) και Μαρία Χατζηπαρασίδου (8 γκολ).

Μετά το 5-4 (14’) "έτρεξε" σερί 5-0 για το 10-4 με τη Ριμπέιρο στο 20’, ενώ παρά τη μείωση του σκορ σε 11-7 (ημίχρονο) και 11-8 (31’) από τη Μέταλουργκ αντέδρασε ψύχραιμα και έφτασε πάλι στο +5 (13-8) με τη Χατζηπαρίδου στο 33’, ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 15-10 στο 38’

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε ξανά στα τρία γκολ (17-14) στο 47’, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη "κλείδωσε" τη νίκη με νέο σερί 5-0 για το 22-14 (55’) με δύο γκολ της Ζενέλι και ένα της Μπουράτο.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και στο +10 (26-16) με τη Χριστοφόρις με την Πετρέσκα να μειώνει στην εκπνοή στο τελικό 26-17.

ΠΑΟΚ- ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ 26-17 (11-7 ημχ)

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις 2, Γκρμπάβτσεβιτς 1, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 1, Γκόμες 1, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Ριμπέιρο 3, Σαμολαδά, Μπουράτο 1.

ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ (Νταμσέφσκα): Τερζίκι, Μαρίντσοφ, Λάμποβιτς, Γκουγκουλιάνοβα 1, Πετρέσκα 1, Τραικόβικ 2, Ιβανόφκα, Τοντόροφ, Γιακιμόφσκα, Βάσεβα, Μπερόβικ, Αρσενιέφσκα 2, Μλαντενόφσκα 3, Καλατζίεφσκα, Μποζινόφσκα 8, Νεστορόφσκα.