HANDBALL PREMIER

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 30-25: Οι ερυθρόλευκοι πήραν το ντέρμπι και την πρόκριση στους τελικούς

HANDBALL PREMIER /  -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 30-25 του ΠΑΟΚ και μαζί πήρα το εισιτήριο για τους τελικούς της Handball Premier όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Στους τελικούς της Handball Premier προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 30-25 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι θα είναι για μία ακόμα φορά το ζευγάρι των τελικών μαζί με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έδειξε καλύτερα στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ -γκολ μέχρι τα μισά του πρώτου 30λεπτου. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μέρους 4-0 για να προηγηθεί με 12-9.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ, όμως το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με τρία τέρματα (13-16). Μετά από δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (20-20) και ακολούθησε διακοπή λόγω έντασης.

Όταν επέστρεψε η δράση στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη που του έδωσε την πρόκριση στους τελικούς. Από πέντε γκολ πέτυχαν οι Δομπρής και Παπαδόπουλος για τους νικητές, ενώ για τον ΠΑΟΚ στα επτά σταμάτησε ο Μισαηλίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ 30-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-7, 9-10, 11-13, 13-16 (ημχ), 16-18, 19-20, 22-20, 24-21, 28-24, 30-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 4, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 5, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 4, Μέντουριτς 3, Τσαρδάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 3, Μισαηλίδης 7, Μαρίνος.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινες: 38:59 Σκανδάλης, 42:21 Χασεκίδης, Δίλεπτα: 6-3 Πέναλτι: 2/2-2/3