ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κύπελλο χάντμπολ γυναικών: Προκρίθηκαν στην οκτάδα ΠΑΟΚ και Νέα Ιωνία

Ο ΠΑΟΚ και η Νέα Ιωνία σφράγισαν το εισιτήριό τους για την οκτάδα του Κυπέλλου στο χάντμπολ γυναικών αφού επικράτησαν κόντρα στο Πανόραμα και την Πυλαία αντίστοιχα.

Για περίπου 20 λεπτά άντεξε το Πανόραμα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Με το σκορ στο 13-10 ο Δικέφαλος έτρεξε επί μέρους 7-3 για να πάει στο ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 20-13.

Με τον αέρα των επτά τερμάτων στο υπόλοιπο του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση δυνάμεων και έφτασε στη νίκη με 35-26, Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ η Χατζηπαρασίδου με 13 γκολ, ενώ για τις φιλοξενούμενες η Ζένελι είχε επτά.

Μεγάλο ντέρμπι είχαμε στο άλλο ματς όπου η Νέα Ιωνία κατάφερε να πάρει την πρόκριση επικρατώντας 24-21 της Πυλαίας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 40ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έτρεξαν επί μέρους 6-0 για να μετατρέψουν το 16-17 σε 16-23 και ουσιαστικά να τελειώσουν την αναμέτρηση.

Η Τροχίδου είχε 5 γκολ για τις γηπεδούχες, ενώ η Κεπεσίδου είχε επτά για τις νικήτριες.

Κύπελλο Γυναικών (1ος γύρος)

• ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΟΦΝ Ιωνίας 21-24
  • ΠΑΟΚ Mateco- Honda Πανόραμα 35-26

Τα στατιστικά

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 21-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 7-7, 9-8, 10-11, 14-13 (ημχ), 15-17, 16-17, 16-21, 16-23, 18-23, 21-24

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Χ. Τροχίδου 2, Καπρινιώτη, Μ. Κουκμίση, Ζηνωνίδου 2, Αμπατζίδου, Κερλίδη 3, Ποιμενίδου 1, Ελ. Τροχίδου 5, Κ. Κουκμίση 2, Κωστοπούλου 3, Ιωαννίδου, Τσερέπη, Θεοδοσοπούλου, Αθανασοπούλου, Σελεμίδου 3, Πετρίδου.

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 6, Κοντοστέργιου, Ανδρίτσου 3, Κοτρώτσιου, Μυλωνά, Κολλύρη, Καρέλα 3, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου 7, Διακογιάννη 1, Χαριτίδη 2, Μουρατίδου, Στουγιαννίδου 2.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 6-5. Πέναλτι: 6/8 – 4/4

ΠΑΟΚ MATECO- HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 35-26

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 13, Μεντεσίδου 1, Τασέφσκα 1, Μπουράτο, Αμβροσιάδου, Αργυροπούλου, Βέτκοβα 2, Σεβδιλη 3, Νίκολιτς 1, Τσικνάκη, Καραχαρίδη 7, Γκλομπάρεβιτς 6, Καγιούμοβα, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Βινιούκοβα 1.

ΑΕΠ Πανόραμα (Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμάνη, Λιούκα, Εμμανουηλίδου 3, Γ. Παπαδοπούλου 1, Κάρτσιου 2, Κυρικλίδου 2, Σαμολαδά 2, Αμανατίδου 3, Κουκλοτίδου 1, Προκοπίδου 2, Ζενελι 7, Καραβέλη, Κουλούρη 2, Αγν. Παπαδοπούλου 1, Νταντίρα, Ασκεπίδου.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 1-6. Κόκκινη: Καραβέλη (49:44 – τρία δίλεπτα): Πέναλτι: 6/7 – 2/2