ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ισραήλ - Ελλάδα 24-22: Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΕΛΛΑΔΑ - ΚΥΠΡΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΡΑΒΟΥ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών ηττήθηκε με 24-22 από το Ισραήλ στο Τελ Αβίβ και αποκλείστηκε από τα μπαράζ του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2021.

Με τρομερή επιθετική δυστοκία και και με τον δεύτερο τερματοφύλακα του Ισραήλ, Μοσέ Ελιμελέχ, να κάνει μεγάλο ματς η Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 24-22 στο Τελ Αβίβ και αποκλείστηκε από τα μπαράζ του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2021.

Η αντιπροσωπευτική ομάδα πήγε στο Ισραήλ για δύο αποτελέσματα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο για τα μπαράζ.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με δύο γρήγορα τέρματα προηγήθηκαν με 2-0. Η Εθνική απάντησε με γκολ από τους Ηλιόπουλο και Αραμπατζή. Μάλιστα, στο τέρμα του δεύτερου αποβλήθηκε ο βασικός τερματοφύλακας του Ισραήλ, Τέπερ.

Αυτό δεν επηρέασε τους γηπεδούχους οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Σίντι, Σκαλίμ και Στέλμαν κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά τριών τερμάτων. Η Εθνική ήταν αρκετά νευρική με τον Μπουκοβίνα να κάνει ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις για να κρατά χαμηλά το σκορ. Με δύο γκολ από τους Νικολαΐδη και Μάλλιο η γαλανόλευκη μείωσε σε 10-9 πριν ο Λουμπρόσο διαμορφώσει το τελικό 11-9 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο το Ισραήλ κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με τέσσερα γκολ (17-13). Η Εθνική έφτασε δύο φορές στο γκολ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν. Οι Ισραηλινοί εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία της γαλανόλευκης και με επί μέρους 5-0 κατάφεραν να προηγηθούν με επτά γκολ (20-13).

Στα υπόλοιπα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα η Εθνική κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά δέχτηκε μόλις τέσσερα γκολ, πέτυχε εννιά αλλά αυτό δεν έφτανε για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο απο το ματς, αφού με το τελικό 24-22 οι Ισραηλινοί πήραν το εισιτήριο για τα μπαραζ.

Ισραήλ - Ελλάδα 24-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-5, 10-7, 10-8, 11-9 (ημ), 13-11, 15-13, 20-13, 22-17, 23-18, 24-22

Ισραήλ: Κοέν, Νταγιάν, Ελιμελέχ, Γκουρμάν, Χαμαμί 2, Χέρσκοβιτς, Κατζ, Κουσμάρο, Λεβί 2, Λουμπρόσο 5, Μοσιντί 2, Νάτσια 1, Σκαλίμ 3, Σίντι 7, Στέλμαν 2, Τεπέρ

Ελλάδα: Αραμπατζής 6, Λιάπης 2, Νικολαΐδης 2, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 1, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τσίλης 2, Κανδύλας, Κυπραίος, Ηλιούπολος 2, Παπαδιονυσίου 2, Κοτανίδης

Πέναλτι: 5/6, 2/5