ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Σαρωτικό πέρασμα της ΑΕΚ από το Δαΐς

HANDBALL PREMIER / ΑΕΚ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / ΑΕΚ - ΔΟΥΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 39-20 κόντρα στον Δούκα στο Δαΐς και παρέμεινε στην κορυφή της Handball Premier. Το πανόραμα της 18ης αγωνιστικής.

Με 39-20 επιβλήθηκε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ του ΑΣΕ Δούκα εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της Handball Premier. Oι "κιτρινόμαυροι" πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, δεν άφησαν από το πρώτο λεπτό περιθώρια στον αντίπαλο και έφτασαν στην άνετη επικράτηση που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με δύο σερί 4-0 που διακόπηκαν από 1 γκολ του Δούκα, η ΑΕΚ “ξέφυγε” στο σκορ από το ξεκίνημα με 1-8. Hoggas, Jimenez, Μυλωνάς, Florido έβρισκαν δίχτυα με κάθε τρόπο, δείχνοντας τα “δόντια” τους από νωρίς. Η άμυνα της “Ένωσης” δεν άφηε περιθώρια στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων και ο Αραμπατζής με τον Κεδέρη ανέβασαν τη διαφορά στα 8 τέρματα (7-15). Κεδέρης και Παπαδιονυσίου “έγραψαν” το 8-17, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στην εκπνοή σε 9-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δομπρή να βρίσκει συνεχώς δίχτυα, η ΑΕΚ “εκτόξευσε” τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (10-21, 35′). Αραμπατζής, Florido, Κεδέρης και Γιόσμου συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς φέρνοντας την ΑΕΚ στο +15 (12-27). Ο Δημήτρης Δημητρούλιας δοκίμασε διάφορα σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους, με το “Δικέφαλο” να κατακτά τους δύο βαθμούς της νίκης με 39-20.

Στην Έδεσσα ο Αερωπός με την ΑΕΣΧ Πυλαίας έμειναν στο 26-26. Στο ματς είχαμε πολλέ ανατροπές με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αερωπός προηγήθηκε με τρία τέρματα (22-19) στα μισά του δεύτερου μέρους, όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Ανανιάδη ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Την ισοπαλία του Αερωπού εκμεταλλεύτηκε ο Διομήδης. Η ομάδα του Άργους επικράτησε με 25-27 στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στον Ιωνικό και έμεινε μόνη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τα οκτώ τέρματα (10-18) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Δούκας - ΑΕΚ 20-39

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 0-4, 2-10, 5-13, 7-16, 9-17 (ημχ.), 10-20, 10-24, 13-28, 15-32, 19-34, 20-39

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός, Τόμπρος 1, Παγιάτης 3, Μελετάκος, Πανταζής, Τζάνος, Αποστολόπουλος 1, Καρακεχαγιάς 5, Ντούνης 1, Γερουλάνος 7, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης 1, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 7, Μωραϊτης 1, Χόγκας 5, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Χιμένεθ 3, Φλορίδο 7, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Κριτσοτόιου, Κεδέρης 7.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 0/1-6/8.

Αερωπός ManDynamic - Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας 26-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 6-5, 6-9, 9-11, 13-14 (ημχ), 15-16, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23, 26-26.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης 4, Γάτσης, Κράλλης, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 3, Μπάρμπας, Βαφείδης 7, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 3, Ρόμπης, Μουμτσιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος 1

Πυλαία (Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης 3, Ανθομελίδης, Μέτσης 8, Κουκμίσης Ν. 1, Ψωμαθιανός, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 4, Καλόμοιρος, Αλεξανδρίδης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 4, Αλατσατιανός 1, Κουκμίσης Κ.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 3/5 – 3/4

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - Διομήδης Άργους 25-27

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 7-10, 7-14, 10-18 (ημιχ.) 12-18, 13-20, 15-21, 18-23, 22-24, 25-27

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής, Νικολαΐδης 2, Αϊβαλιώτης 6, Νομικός 2, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μπόντος, Αποστολίδης, Ζαχάρης 3, Συγγάρης, Μαντζόπουλος 3, Χελιώτης, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας, Μπουλούμπασιτς 2.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Χαλκίδης): Τζίμπουλας 4, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 3, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 3, Σπέντζος, Μπόσκος 5, Χαντέλης 1, Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Λίμα 3, Γκολούμποβιτς.

Πέναλτι: 3/7 – 1/1 Δίλεπτα: 5 – 8

Κόκκινη κάρτα: Μπόσκος 47’