ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Βόσνια 24-17: Άλμα πρόκρισης της Εθνικής για το Παγκόσμιο

Φάση από την αναμέτρηση Ελλάδα - Βοσνία | 16 Μαρτίου 2022
Φάση από την αναμέτρηση Ελλάδα - Βοσνία | 16 Μαρτίου 2022 EUROKINISSI

Η Ελλάδα κέρδισε τη Βοσνία 24-17 και θα πάει το Σάββατο (19/3) στην Τούσλα για να υπερασπιστεί το +7 και να πάρει το εισιτήροο στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Βήμα πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 έκανε η Εθνική Ελλάδας επικρατώντας της Βοσνίας με 24-17 στη Χαλκίδα. Η Εθνική πήρε ένα καλό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην Τούσλα το Σάββατο (19/3).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο τέταρτο, όμως βρήκε τις λύσεις και, με πρωταγωνιστή τον Μάλλιο, που σημείωσε 13 γκολ συνολικά, προηγήθηκε με +2 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα +5, το οποίο έγινε +7 στα τελευταία λεπτά.

Εφόσον η Εθνική αποκλείσει τη Βοσνία, τότε θα παίξει διπλούς αγώνες με το Μαυροβούνιο (13-14 και 16-17 Απριλίου) στη δεύτερη προκριματική φάση και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-4, 7-5, 9-6, 10-8 (ημ.), 13-10, 15-13, 18-13, 20-14, 24-17