ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ελλάδα - Τουρκία 24-20: Μεγάλη νίκη για την Εθνική και 2/2 στα προκριματικά του Παγκοσμίου 2023

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών επικράτησε 24-20 της Τουρκίας και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2023.

Το 2/2 στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος χάντμπολ 2023 έκανε η εθνική ομάδα η οποία επικράτησε 24-20 της Τουρκίας στα "Δύο Αοράκια".

Η αντιπροσωπευτική μας ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά γρήγορα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 10-9.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ελλάδα πήρε εκ νέου προβάδισμα πέντε γκολ (18-13) και αυτή τη φορά δεν το έχασαν. Το συντήρησαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 24-20.

Ελλάδα - Τουρκία 24-20

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 3, Λιάπης, Μυλωνάς 6, Μάλλιος, Μιχαηλίδης 2, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 4, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 1, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ιλκέρ Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάνς, Ερτσεϊλιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκέκτεπε, Μπισέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σιμσάρ 5, Μπαμπατσάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουταχιά, Τσελεμπί, Σαράκ 3