HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Σαλαμίνα 42-17: Σαρωτική η Ένωση στην πρεμιέρα της

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα της στην Handball Premier και επικράτησε 42-17 της Σαλαμίνας έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Κεδέρη με έξι τέρματα.

Δυνατά μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Handball Premier η ΑΕΚ η οποία επικράτησε 42-17 της Σαλαμίνας στην αίθουσα "Γ. Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα έδειξε την δυναμική της καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με 5-1, ενώ το δεκάλεπτο την βρήκε να προηγείται στο σκορ 8-2. Οι δύο Ισπανοί (Ουγκάλντε και Χιμένεθ) είχαν σημειώσει μάλιστα τα 6 από τα 8 τέρματα, ξεκινώντας «ζεστοί» το παιχνίδι. Η Ένωση έφθασε στο 15ο λεπτό να προηγείται και με 8 γκολ διαφορά (11-3), αλλά η Σαλαμίνα μείωσε (12-6). Όμως, αυτό δεν άγχωσε την «Ένωση» που πάτησε το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας προβάδισμα 10 γκολ (18-8), ενώ το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να επικρατεί 20-9.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την ΑΕΚ όπως τελείωσε και το πρώτο. Οι Χιμένεθ και Αραμπατζής με δύο γκολ o καθένας, μεγάλωσαν τη διαφορά (24-10). Η Σαλαμίνα πέτυχε δύο διαδοχικά γκολ, αλλά την «απάντηση» την έδωσε ο Κεδέρης με, επίσης, δύο τέρματα (26-12) στο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους. Στη συνέχεια, η «Ένωση» εκτόξευσε το σκορ (34-15) και ολοκλήρωσε με άνεση το παιχνίδι νικώντας 42-17.

ΑΕΚ – Σαλαμίνα HC 42-17

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Τζηράς 3, Νικολαΐδης 1, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 3, Παπαδιονυσίου 4, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 2, Κεδέρης 6.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ HC (Χριστόφορος Μπακαούκας): Μπακαούκας, Πετράκος 3, Τσαρπάλης, Σκαρλάτος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 2, Τσομπανίδης 4, Πασλής, Βασιλόπουλος 2, Φίλης, Χαραλάμπους 1, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1.