ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

O Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το 124ο μετάλλιο της Ελλάδας σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Με το μετάλλιο που κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας η χώρα μας έφτασε τα 124 στο σύνολο, ενώ από αυτά η γυμναστική έχει προσφέρει τα 12.

Η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια μέσα σε λίγες ώρες στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Μετά τον Μίλτο Τεντόγλου και ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών.

Ο σπουδαίος Έλληνας γυμναστής κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο του σε Ολυμπιακούς Αγώνες προσθέτοντας το όνομα του για δεύτερη φορά έτσι στον πίνακα με τους Έλληνες Ολυμπιονίκες.

Συνολικά, η χώρα μας έφτασε τα 124 μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ από αυτά τα 12 ανήκουν στην γυμναστική.

Πηγή στοιχείων: ΕΟΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!