ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Λευτέρης Πετρούνιας: Χάλκινος Ολυμπιονίκης στους κρίκους με εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του αγωνίσματος

Ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίνων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο
Ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίνων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο AFP/VISUALHELLAS.GR

Ο Λευτέρης Πετρούνιας για δεύτερη διαδοχική φορά βρέθηκε στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Με ένα ακόμα μετάλλιο θα επιστρέψει από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο τεράστιος γυμναστής βαθμολογήθηκε με 15.200 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων.

Ο 31χρονος γυμναστής ήταν εξαιρετικός πάνω στους κρίκους, ωστόσο ένα μικρό βήμα στην έξοδο ήταν εκείνο που του στέρησε να ανέβει σε κάποιο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Φυσικά, πρόκειται για μία τεράστια επιτυχία αν αναλογιστούμε τι έχει τραβήξει τα τελευταία τρία χρόνια ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 31χρονος γυμναστής έκανε επέμβαση στον αριστερό ώμο, έδωσε μάχη με το χρόνο και τελικά πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σχεδόν ένα μήνα πριν από το Τόκιο 2020.

Στον τελικό οι δύο Κινέζοι ήταν εκείνοι που ανέβηκαν στο πρώτο και στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Γιανγκ Λιου ήταν εκείνος που κατέκτησε το χρυσό με 15.500, ενώ ο Χάο Γιόου βαθμολογήθηκε με 15.300.