SUPER LEAGUE 2

Ξάνθη - Βέροια 0-3: Πήρε το ντέρμπι κορυφής με τριάρα και βρέθηκε στο +4

Οι παίκτες της Βέροιας πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ τους επί της Ξάνθης | 22 Ιανουαρίου 2022 EUROKINISSI

Η Βέροια κέρδισε 3-0 εκτός έδρας την Ξάνθη στο ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων και πλέον είναι μόνη πρώτη στο +4 από την ΑΕΛ και στο +5 από τους Ακρίτες.

Η Βέροια πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Ξάνθη επικρατώντας 3-0 και βρέθηκε στο +4 από τη δεύτερη ΑΕΛ και στο +5 από τους Ακρίτες.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29' όταν Γιακουμάκης τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ τελείωσε τη φάση ιδανικά για το 0-1. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47' ο Μούργος με υπέροχο σουτ έστειλε τη μπάλα στο γάμα του Ίτσο για το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πόζογλου.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Πολίμος, Μπάτζιος, Ιμπραΐμι (69′ Διαμαντόπουλος), Γκινσάρι (57′ Κρητικός), Παπάζογλου, Γκόμεζ, Τζανακάκης (57′ Δεληγιαννίδης), Μονρόουζ (46′ Θυμιάνης), Τσέλιος, Δόρης (46′ Αλί Μπαμπά)

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (70′ Μπλέτσας), Μούργος (78′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (70′ Πόζογλου), Πασάς